SME

Prípad z lásky: Mladí z americkej Montany bojujú za prírodu na súde

Prípad je prelomový, priekopnícky a prvý svojho druhu.

Grace Gibson-Snyder na turistickom chodníku v Missoule, 12. júla 2023.Grace Gibson-Snyder na turistickom chodníku v Missoule, 12. júla 2023. (Zdroj: Tailyr Irvine — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Tento súdny spor bol označený za „prelomový“, „priekopnícky“ a „prvý svojho druhu“. Za jedným z najsledovanejších klimatických súdnych procesov v Spojených štátoch s cieľom dokázať, že podpora fosílnych palív v Montane porušuje ústavu štátu, stojí 16 mladých ľudí poháňaných strachom o miesta, ktoré sú im vzácne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnomenný ekosystém. Kilometre vzácnych turistických chodníkov v rodnom meste. Nedotknuté rieky, lesy, hory a národné parky, ktoré poznajú od detstva.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto je súdny prípad z lásky,“ povedala Grace Gibsonová-Snyderová, 19-ročná žalobkyňa z Missouly. Po krátkej odmlke dodala: „A určite aj z istého strachu. Ale strach zo straty pochádza z našej lásky k týmto miestam.“

Konanie vo veci žaloby o ochranu klímy v Montane sa skončilo 20. júna, sudca rozhodol 14. augusta. Žalobcovia, ktorým pomáha environmentálna právna nezisková organizácia Our Children's Trust, vo svojich svedectvách a dôkazoch tvrdia, že zmena klímy nenávratne zmení prírodné krásy, ktoré majú radi.

Related article Najmladší žalobca má päť rokov. Mládež vyhrala prelomový súd o ochrane prírody v americkej Montane Čítajte 

Časť ústavy štátu Montana zaručuje právo na „čisté a zdravé životné prostredie“ a žalobcovia tvrdili, že štátni zákonodarcovia toto právo porušili, keď agentúram zakázali zvážiť vplyv navrhovaných energetických projektov na klímu.

Prípad, ktorý je prvou ústavnou žalobou a prvou žalobou zameranou na klímu vedenou mladými ľuďmi, by mohol zmeniť podobu klimatických súdnych sporov v krajine - a podľa žalobcov podnietiť kroky, ktoré by spomalili ničenie miest, ktoré sú pre nich najvzácnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Klimatické zmeny už majú na Montanu hlboký vplyv, vrátane zrýchleného ústupu ľadovcov v národnom parku Glacier, podnecovania lesných požiarov, ktoré sužujú lesy, a zhoršovania podmienok sucha, v dôsledku ktorých sú rieky na historicky najnižšej úrovni. Ohrozená je aj pôda a kultúra domorodých komunít.

Prečítajte si, čo hovoria mladí ľudia, ktorí upútali pozornosť národa tým, že sa postavili pred súd.

Olivia Vesovichová

20 rokov

Z vrcholu kaňonu Pattee vidí Olivia svoje rodné mesto Missoula, ktoré pozná ako vlastnú dlaň.

Niekoľkokrát do mesiaca chodí na túru po Barmeyerovom chodníku, často pri západe slnka. Keď kráča medzi stromami a divokými kvetmi, ktoré na jar pokrývajú chodník, sleduje prírodnú scenériu - pod ružovou a oranžovou oblohou sa pred ňou rozprestierajú trávnaté pláne, hory a miesto, ktoré nazýva domovom.

SkryťVypnúť reklamu

Systémy chodníkov v štáte prečesáva od detstva, a hoci každý rok vyzerajú trochu inak, obáva sa radikálnejšieho vplyvu klimatických zmien na jej obľúbené turistické miesto v Missoule. Hasičský zbor našťastie zabránil tomu, aby sa lesné požiare vymkli spod kontroly, ale podľa jej slov pribúda kôrovcov, hmyzu, ktorý ničí stromy a o ktorom vedci tvrdia, že jeho počet a rozsah pôsobenia narastá spolu so zmenou klímy.

„Tento súdny proces pre mňa znamená všetko,“ povedala. „Chcem len chrániť svoj domov pre seba a pre všetkých Montančanov, ktorí majú radi svoju krajinu.“

Sariel Sandovalová

20 rokov

Ako lesné požiare postupujú cez indiánsku rezerváciu Flathead, Sariel Sandovalová sa zo vzdialenosti stoviek kilometrov môže iba prizerať a zároveň obávať.

SkryťVypnúť reklamu

Začínajúca druháčka pokračuje v štúdiu na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Požiare v Montane, ktoré už zachvátili viac ako 20-tisíc akrov, sú ďalšou pripomienkou toho, ako klimatické zmeny ohrozujú rezerváciu, v ktorej vyrastala.

Sandovalová, členka konfederovaných kmeňov Salish a Kootenai, uviedla, že kultúra jej komunity a jej spojenie s pôdou by sa mohli v dôsledku klimatických zmien stratiť. Napríklad brusnice, ktoré jej rodina každoročne zbiera a premieňa na džemy, sirup a tradičné jedlá, sú menšie a každý rok ich treba hľadať hlbšie v lese.

Stúpajúce teploty zase znamenajú, že zimný sneh, ktorý si pamätá z obdobia Halloweenu, niekedy príde až v decembri, čo znamená, že miestni nemôžu pokračovať v tradícii kojotích príbehov.

„Ak nie je na zemi sneh, kedy si máme rozprávať tieto príbehy, ktoré vysvetľujú, kto sme ako Salishovia?“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Sandovalová povedala, že je srdcervúce nebyť so svojou rodinou a komunitou počas požiarov. Jej stará mama žije v Dixone, ktorý je požiarom ohrozený. Letné kurzy ju však posúvajú o krok bližšie k tomu, aby čo najrýchlejšie dokončila štúdium a potom bola čoskoro doma.

„Ako pôvodným obyvateľom nám pôda od nepamäti pomáhala udržiavať život,“ povedala. „Keď je ohrozená, ohrozuje to aj nás.“

Kian Tanner

18 rokov

Skvelý deň pre Kiana Tannera je deň strávený rybolovom. Nič nie je podľa neho lepšie, ako byť napoly ponorený v chladnej rieke a cítiť slnko na tvári pri nahadzovaní pstruhov.

Tanner povedal, že pobyt na rieke má v DNA a muškársky prút drží v rukách, odkedy si pamätá. Dokonca sa zúčastnil na dvoch dokumentárnych filmoch vrátane ochranárskeho filmu „CO2ld Waters“, ktorý sa natáčal v Montane v roku 2014 a skúmal, ako klimatické zmeny ohrozujú rybárčenie.

SkryťVypnúť reklamu

Tanner kedysi považoval muškárenie za samozrejmosť. V priebehu rokov sa mu však stávalo, že výlety museli rušiť kvôli dymu z lesných požiarov a zvyšujúca sa teplota riek a sucho sťažujú rybám život. Najviac sa obáva dôsledkov pre svoje budúce deti a vnúčatá.

„Chcem, aby zažili prírodu a muškárenie v ich pravej podobe, a ak nebudeme bojovať proti klimatickým zmenám, nebudú mať túto možnosť,“ povedal.

Dúfa, že víťazstvo v súdnom spore podnieti zmenu na národnej úrovni. Bezprostrednejšie chce, aby štát uznal svoje právo na čisté a zdravé životné prostredie a chránil ho. Žalobcovia, ako povedal, majú „vedu, slušnosť a zákon“ na svojej strane.

„Ja a moji kolegovia žalobcovia žijeme v štáte Montana, zatiaľ čo štát žije v stave popierania,“ povedal.

Grace Gibsonová-Snyderová

19 rokov

SkryťVypnúť reklamu

Grace Gibsonová-Snyderová si nie je istá, či jej prvá spomienka na Yellowstonský národný park je skutočne jej, alebo je výsledkom spomínania jej rodičov, ktorí tento príbeh opakovane rozprávali. Ale myslí si, že vie toto: Ako trojročná sa prebudila na zadnom sedadle auta stojaceho na moste, obklopená stádom bizónov. Čas sa spomalil, keď sa na veľké zvieratá pozerala s úžasom, úctou a trochu aj so strachom.

„Zvieratá nevedia nič o elektronickej pošte ani o vysokej škole,“ povedala táto študentka druhého ročníka Yaleovej univerzity. „Je to také jednoduché a prirodzené.“

Túto spomienku si niesla so sebou a s vekom si začala viac uvedomovať klimatické zmeny. Minulý rok postihli Yellowstone a okolie parku katastrofálne záplavy a Gibsonová-Snyderová si pozrela video, na ktorom bol záplavami strhnutý celý dom.

SkryťVypnúť reklamu

S batohom na chrbte sa pohybovala v dyme z lesných požiarov, ktorý spôsoboval, že mala pocit, akoby mala v pľúcach kriedu a niekoľko dní sa jej držal vo vlasoch.

Zvyšujúce sa teploty znižujú množstvo snehu, predlžujú leto a menia migračné modely zvierat, čo má kaskádovité účinky - vrátane toho, že turisti ťažšie nájdu zvieratá, ako napríklad bizóny, s ktorými sa stretávala ako dieťa.

„Mala som neskutočné šťastie, že som tu vyrastala,“ povedala. „Mám to šťastie, že som mala tieto miesta také dostupné, a chcem, aby sme ich dokázali zachovať.“

Badge a Lander Busseovci

15 a 18 rokov

Badge a Lander Busseovci sú fanúšikmi rybárčenia, turistiky, raftingu a cyklistiky - „všetkých dobrých vecí z Montany,“ povedal Badge Busse.

Ich najcennejšou tradíciou je lov v rozsiahlych montanských lesoch a na širokých pláňach. Lov nielenže pomohol rodinu uživiť, ale priniesol aj niektoré z ich najmilších spomienok.

SkryťVypnúť reklamu

Lander si spomína, ako s otcom prvýkrát ulovil jeleňa. V deň lovu sa zobudil pred svitaním, aby predbehol jeleňa na vrchole kopca. Odtiaľ pozorovali, ako slnko vychádza nad vrcholmi a rozprestiera svoje lúče po údolí - videl, ako sa krajina prebúdza. Hoci lov bol vzrušujúci, tento deň bol v konečnom dôsledku lekciou o ochrane a zachovaní prírody, povedal.

Bratia chcú chrániť lesy pre seba a pre ďalšie generácie. Lander povedal, že lov funguje len vtedy, ak zvieratá dostávajú to, čo potrebujú. To všetko sa zmení, keď klimatické zmeny znížia ich populáciu alebo sťažia ich vyhľadávanie.

Badge povedal, že to „robia pre celú Montanu a všetkých ľudí z Montany“.

„Ak trpia miesta, ktoré milujete a od ktorých ste závislí, postavte sa a bojujte,“ dodal Lander.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Kate Selig

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 958
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 524
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 879
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 842
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 160
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 497
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 594
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu