Nigerský generál Mahamadu About Tarka stál na piesočnatej púšti, utieral si pot z čela a ukazoval na sever. Na hranice Nigeru s Mali a Burkinou Faso. „Na opačnej strane hranice je vákuum,“ povedal pred rokom pre denník Financial Times.
„Mali je zlyhávajúci štát, Burkina sa rozpadáva,“ poznamenal. V tom čase viedol poradný orgán vlády na boj proti terorizmu, ktorý sa v posledných rokoch pravidelne prelieval do Nigeru cez veľmi priepustnú hranicu v južnej časti Sahary a Sahelu, pásu stepí a saván.
V Nigeri napätie najviac pociťovali v hraničnom regióne Tillabéri, kde pri bojoch zomrelo v posledných rokoch 2500 ľudí a viac ako desaťtisíc muselo opustiť svoje domovy.
„A pokiaľ ide o Nigériu,“ ukázal Abou Tarka na juh. „Hovorievame, že susedíme s Boko-Haramiou.“ Je to pre džihádistov z Boko Haram, ktorí zo severnej Nigérie pravidelne útočia na nigerské dediny.

Susedstvo Nigeru sa za ten rok nezmenilo, no v Niamey už nevládne civilná vláda. Po prevrate z konca júla prebrala moc armáda. Abou Tarka sa podľa dostupných informácií pred ňou schováva.
Nigerský prevrat je už deviatym vojenským prevratom v regióne Sahelu za posledné tri roky. Región sa stal hlavnou svetovou základňou teroristov, miestom, kadiaľ smerujú do Európy utečenci zo subsaharskej Afriky a kde Rusko, Čína a Západ zvádzajú svoje prenesené vojny o miestne zdroje surovín.
Hlavné mesto Niamey je od Bratislavy vzdialené viac ako štyritisíc kilometrov, no následky boja o moc v Nigeri môže čoskoro pocítiť aj Európa.
Ako ovplyvní prevrat v Nigeri Európu?
Západ stráca vzácneho spojenca v oblasti
Európska únia podľa odhadov minula na bezpečnostnú a humanitárnu pomoc krajinám Sahelu od roku 2014 osem miliárd eur, no prevratom to nezabránilo.
Francúzska deväťročná protiteroristická misia v Mali sa minulý rok skončila neúspechom, keď po vojenskom prevrate uvoľnila miesto ruským žoldnierom zo skupiny Wagner.
Práve Niger však mnohí považovali za možný úspešný príbeh. V roku 2021 si prešiel vôbec prvým demokratickým odovzdaním moci od získania nezávislosti v roku 1960. Prezidentom sa stal Mohamed Bazoum. Koncom júla ho však zvrhol dovtedajší šéf jeho prezidentskej stráže generál Abdourahamane Tiani.
Svoje vlastné projekty majú v Nigeri aj členské štáty vrátane vojenských misií zameraných na boj s džihádistami, základňu v krajine majú Francúzi či Američania.
„Západ videl v Nigeri úspešné vojenské partnerstvo,“ povedal pre web EuroNews Andrew Lebovich z holandského výskumného ústavu Clingendael.