Mníchov 7. februára (TASR) - Po odchode sovietskej armády zostalo v gruzínskych lesoch veľké množstvo rádioaktívneho odpadu. Neodborná manipulácia s ním môže podľa hovorcu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Lothara Wedekinda spôsobiť množstvo tragédií. Z rádioaktívnych pozostatkov vojenskej techniky sa doteraz podarilo objaviť len nepatrné množstvo, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Traja drevorubači sa chceli len zohriať v krutej zime, ktorá v tomto roku vládne v gruzínskych horách. S teplom však priniesli muži do tábora aj rádioaktivitu. Počas zbierania raždia našli totiž dve malé cylindrové kovové nádobky a vzali ich so sebou.
Po niekoľkých hodinách sa im začala krútiť hlava a o týždeň ich previezli do nemocnice s vysokým stupňom ožiarenia, spôsobenými vysokoúčinným rádioaktívnym materiálom. Nájdené nádoby obsahovali rádioaktívne stroncium 90.
Príhoda sa odohrala začiatkom decembra, špecialistom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sa však až teraz podarilo dostať sa k nebezpečnému nálezu a odviesť ho do bezpečia, pokračuje nemecký denník.
Experti z MAAE, ktorých požiadali o pomoc bezradné gruzínske úrady, považujú nukleárny nález za pozostatok z čias Sovietskeho zväzu. V časoch studenej vojny používala sovietska armáda - rovnako ako Američania - malé vysielačky napájané jadrovými batériami.
Hlavnou súčasťou batérie bola náplň pozostávajúca zo stroncia 90 - materiálu, ktorý sa vo veľkom uvoľnil počas havárie reaktora v černobylskej atómovej elektrárni. Gruzínski drevorubači doplatili na to, že ich stronciovým plechovkám chýbal ochranný olovený obal.
Experti z MAAE však upozornili na to, že situáciu by mohli využiť islamskí fundamentalisti a povaľujúci sa jadrový odpad použiť na výrobu malých atómových bômb. Rádioaktívne stroncium sa na takéto pokusy hodí najlepšie.
Má pomerne dlhý polčas rozpadu - 29 rokov - a po vdýchnutí alebo prehltnutí sa usadzuje v kostiach a vyvoláva zhubné ochorenia. Práca so stronciom si však vyžaduje rozsiahle a nákladné bezpečnostné opatrenia. Amatéri by na svoju zvedavosť celkom určite čoskoro doplatili, cituje SZ riaditeľa MAAE Abela Gonzalesa.