NIAMEY. V Nigeri v noci na pondelok vypršalo ultimátum, ktoré dalo Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) armáde na to, aby vrátila do úradu zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma.
ECOWAS pohrozilo vojenskou intervenciou, ak nigerská armáda výzvu neuposlúchne. Taliansko v pondelok regionálny blok štátov vyzvalo, aby ultimátum predĺžil.
Nigerská junta ešte pred vypršaním termínu na splnenie požiadavky uzavrela vzdušný priestor krajiny.
Žiadajú čas na rokovania
"Nie je iná cesta ako diplomatická. Dúfam, že lehota Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov, ktorá vypršala o polnoci, bude dnes predĺžená," povedal podľa agentúry Reuters taliansky minister zahraničia Antonio Tajani rozhovore pre denník La Stampa.
Taliansko už v nedeľu oznámilo, že znížilo počet svojich vojakov v Nigeri, aby uvoľnilo miesto na vojenskej základni pre talianskych civilistov, ktorí by mohli potrebovať ochranu v prípade zhoršenia bezpečnostnej situácie. Francúzsko a ďalšie krajiny z Nigeru minulý týždeň evakuovali stovky svojich občanov.
ECOWAS podľa Reuters uviedlo, že vydá vyhlásenie ohľadom svojich ďalších krokov v reakcii na postoj nigerskej armády, ktorá odmieta podvoliť sa zahraničnému tlaku a vrátiť moc prezidentovi Bazoumovi, ktorý bol zvrhnutý pri prevrate 26. júla.
Armáda Nigeru apelovala na obyvateľov krajiny, aby ju v prípade nutnosti bránili. V nedeľu sa na podporu junty zhromaždili na štadióne v metropole Niamey tisícky jej priaznivcov.

S intervenciou nesúhlasia všetci
Ministri obrany ECOWAS v piatok oznámili, že majú hotový plán intervencie, vrátane toho kde a kedy by štáty spoločenstva udreli, ak by zosadený prezident Bazoum nebol prepustený a dosadený späť do úradu. Detaily ale regionálny blok nezverejnil.
S intervenciou však nesúhlasia všetky štáty ECOWAS. Mali a Burkina Faso, ktoré majú teraz pozastavené členstvo kvôli tomu, že sa tam tiež moci chopili vojenské junty, uviedli, že by intervenciu v Nigeri považovali za "vyhlásenie vojny" aj proti nim.
Niger je bývalá francúzska kolónia a disponuje okrem iného veľkými zásobami uránu či ropy. Doteraz bol považovaný za posledného spoľahlivého partnera Západu v boji proti džihádistom v oblasti Sahelu.
Na výcviku tamojších vládnych jednotiek sa podieľali USA a Francúzsko, ktoré tam stále majú svojich vojakov (Francúzsko okolo 1500 a USA asi 1000).
Vystupňovanie konfliktu v Nigeri by ďalej destabilizovalo jeden z najchudobnejších regiónov sveta, ktorý sa potýka s hladom a násilnosťami, ktoré vyvolávajú islamistickí povstalci, pri ktorých zahynuli tisíce ľudí a milióny ďalších museli opustiť svoje domovy.