WASHINGTON. Spojené štáty americké pozastavujú niektoré programy pomoci nigerskej vláde, uviedol americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken, viac ako týždeň po zvrhnutí prezidenta Mohameda Bazouma.
"Vláda USA pozastavuje určité programy zahraničnej pomoci v prospech nigerskej vlády," vyhlásil šéf diplomacie USA. Dodal však, že "život zachraňujúca humanitárna a potravinová pomoc bude pokračovať".
Bazouma zvrhla junta počas minulotýždňového prevratu. Prezident vo štvrtok varoval, že ak puč uspeje, bude to mať devastačné následky pre Niger, africký región i celý svet.

V prvom rozsiahlom vyhlásení od zadržania, zverejnenom v denníku The Washington Post, vyzval USA a medzinárodnú komunitu, aby pomohli v Nigeri nastoliť ústavný poriadok.
Niger zohráva kľúčovú úlohu v stratégii Západu pre boj s džihádistami, ktorí útokmi sužujú africký región Sahel od roku 2012. Francúzsko má preto v Nigeri približne 1500 vojakov a Spojené štáty asi 1000.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov na Niger uvalilo ekonomické aj obchodné sankcie. V nedeľu dalo junte týždňovú lehotu, aby vrátila moc demokraticky zvolenému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi, inak riskuje vojenskú intervenciu.

V Saheli v posledných rokoch narástol vplyv Ruska, ktoré varovalo, že vojenská intervencia krízu nevyrieši. Burkina Faso a Mali, kde po prevratoch tiež vládnu vojenské junty, varovali, že vojenská intervencia v Nigeri by sa rovnala "vyhláseniu vojny".