MOSKVA. Súd v Moskve odsúdil v piatok Putinovho kritika Alexeja Navaľného na 19 rokov väzenia pre obvinenia spojené s extrémizmom.
Ide už o tretí a najdlhší trest, ktorý ruský súd udelil tomuto lídrovi opozície. Prokuratúra žiadala 20-ročný trest za mrežami.
Navaľnyj hovoril o absurdite
Navaľnyj, ktorý si už odpykáva skoršie tresty, obvinenia z extrémizmu označil za absurdné.
Podľa redaktora AFP, ktorý sledoval zasadnutie súdu, sa Navaľnyj počas vynesenia rozsudku usmieval.

Navaľnyj vyzval v piatok Rusov, aby ďalej vzdorovali Kremľu. "Chcú zastrašiť vás, nie mňa, a zbaviť vás vôle vzdorovať," uviedol Navaľnyj v príspevku na sociálnej sieti Facebook.
"Nútia vás, aby ste sa vzdali vášho Ruska bez boja v prospech zradcov, zlodejov a darebákov, ktorí sa chopili moci. Nestraťte vôľu vzdorovať," vyzval ruských občanov.
Dodal, že nezáleží na tom, na ako dlho bude odsúdený. "Ako mnohí ďalší politickí väzni, dobre rozumiem, že mám doživotie," cituje Navaľného stanica Sky News.
Jeho doživotie sa bude podľa jeho slov merať dĺžkou jeho života alebo dĺžkou "života" súčasného ruského režimu.
Zákon považuje protikorupčnú nadáciu za extrémistickú
Obvinenia, z ktorých moskovský súd v piatok usvedčil Navaľného za vinného, sa týkajú aktivít jeho protikorupčnej nadácie. Tú ruské úrady postavili v roku 2021 mimo zákona, keď ju označili za extrémistickú organizáciu.
Podľa Navaľného stúpencov tak retrospektívne kriminalizovali všetky aktivity nadácie už od jej vzniku v roku 2011. Ruským úradom sa takto tiež otvorila cesta k možnému stíhaniu všetkých osôb zapojených do fungovania nadácie.
Navaľnyj vo štvrtok uviedol, že očakáva, že mu súd udelí dlhý "stalinistický" trest. Hlavným cieľom je podľa neho zastrašovanie. Ruská prokuratúra pôvodne požadovala pre Navaľného 20-ročné väzenie, čo jeho stúpenci vnímali ako trest za politické aktivity.
Navaľného (47) zadržali v roku 2021 po tom, čo sa vrátil do Ruska po liečení v Nemecku, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Ruský opozičník obvinil zo svojho otrávenie Kremeľ, ktorý to poprel.
Po zadržaní Navaľného najskôr odsúdili na dva a pol roka väzenia za porušenie podmienky. Neskôr dostal ďalších deväť rokov za spreneveru a pohŕdanie súdom. Po vyhlásení najnovšieho rozsudku nebolo bezprostredne jasné, či si nový trest odpyká súbežne so staršími.
OSN aj západné krajiny rozsudok kritizovali
Rozsudok nad Navaľným odsúdili Európska únia, OSN, Nemecko a Francúzsko.
"Najnovší verdikt v ďalšom falošnom súdnom procese proti Alexejovi Navaľnému je neakceptovateľný. Toto svojvoľné usvedčenie je reakciou na jeho odvahu kriticky hovoriť proti režimu Kremľa," uviedol na sociálnej sieti predseda Európskej rady Charles Michel.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval na okamžité prepustenie opozičného lídra. "Najnovší rozsudok uvalený dnes na predstaviteľa opozície Alexeja Navaľného vyvoláva opäť vážne obavy zo súdneho prenasledovania a inštrumentalizácie súdneho systému v Rusku pre politické účely," uviedol Türk.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková označila rozsudok za "čistú nespravodlivosť". (Ruský prezident) Vladimir Putin sa nebojí ničoho viac než postavenia sa proti vojne a korupcii a za demokraciu," uviedla Baerbocková na sociálnej sieti.
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí označilo proces s Navaľným za "súdne prenasledovanie". Francúzska vláda žiada podľa hovorkyne diplomacie "okamžité bezpodmienečné prepustenie Navaľného, rovnako ako všetkých politických väzňov".
Washington rozsudok označil za "nespravodlivý záver nespravodlivého súdneho procesu". "Spojené štáty odsudzujú ďalšie usvedčovanie a odsudzovanie opozičného politika a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného ruskými súdmi," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Kremeľ sa podľa americkej diplomacie snaží celé roky umlčať Navaľného a zabrániť, aby sa jeho transparentnosť dostala k ruskému ľudu.
"Tým, že sa tento najnovší proces uskutočnil v tajnosti a jeho právnici mali obmedzený prístup k údajným dôkazom, ruské úrady opäť ukázali na neopodstatnenosť tohto prípadu a na chýbajúci riadny proces pre tých, ktorí sa opovážia kritizovať režim," uvádza rezort diplomacie vo vyhlásení.
Britský minister zahraničných vecí James Cleverly vyzval na okamžité prepustenie Navaľného. "Zaobchádzanie s ním ukazuje, že Rusko vôbec neberie do úvahy ani tie najzákladnejšie ľudské práva... Disent nemožno umlčať," napísal na sociálnej sieti.