SOFIA, BRATISLAVA. V Bulharsku ešte koncom júna polícia zadržala muža, ktorého jeho expartnerka obvinila z napadnutia nožom, rozbitia nosa a oholenia hlavy. Napriek tomu, že jej zranenia si vyžadovali viac ako štyristo stehov, súd ich označil za „ľahké ublíženie na zdraví“ a muža prepustil.
Podozrivého, ktorý bol v čase útoku v podmienke za iný trestný čin, opäť zadržali až po mesiaci, po tom, ako sa frustrovaná rodina mladej ženy rozhodla prípad medializovať.
Rozsudok súdu pohoršil verejnosť, ktorá vyšla do ulíc protestovať aj proti širšiemu problému násilia na ženách v Bulharsku.
„Na proteste budú davy ľudí s rozdielnymi názormi, no teraz nás zjednotil cieľ zabrániť násiliu páchanému na ženách,“ cituje web Balkan Insight skupinu Feminist Mobilisation, ktorá pomohla zorganizovať protest v Sofii.
V článku sa dočítate aj:
- kde sa uskutočnili protesty,
- čo už verejný tlak v prípade docielil,
- o čo demonštranti ďalej žiadajú.
Tolerancia násilia sa musí skončiť
Protesty sa v pondelok uskutočnili v Sofii aj v ďalších pätnástich mestách vrátane Plovdivu, Varny, Burgasu či Starej Zagory, odkiaľ 18-ročná Debora Mihajlová pochádza.
Po medializácii prípadu a po tom, ako sa vo verejnosti zdvihla vlna solidarity s napadnutou ženou, polícia obvinila jej 26-ročného bývalého priateľa Georgia Georgieva za to, že sa v textových správach dievčaťu pred napadnutím vyhrážal smrťou.