VIEDEŇ. Podľa vedeckých modelov by vážna jadrová havária v Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny pravdepodobne mala vplyv na prírodu a poľnohospodárstvo v susedných krajinách.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú vo Viedni zverejnil rakúsky jadrový expert Nikolaus Müllner.
Zakázaná zóna
Müllnerov model naznačuje, že oblasť v okruhu 20 až 30 kilometrov od Záporožskej atómovej elektrárne okupovanej Ruskom by bola pravdepodobne kontaminovaná céziom a museli by ju vyhlásiť za zakázanú zónu.

Je menšia pravdepodobnosť, že by táto zóna mohla v určitých smeroch siahať až do vzdialenosti 200 kilometrov.
Štúdiu si objednalo medzinárodné združenie Lekári proti jadrovej vojne (IPPNW) so sídlom v americkom Bostone.
Slovensko v miernom pásme
Müllner tiež vypočítal šírenie zvýšenej úrovne rádioaktivity. To síce nemusí viesť k vyhláseniu zakázaných zón, ale môže obmedziť poľnohospodárstvo a rybolov, ako aj konzumáciu húb a voľne žijúcich zvierat.
Zasiahnutá by bola Ukrajina, ale aj susedné krajiny ako Rusko či Moldavsko.
S nižšou pravdepodobnosťou v rozmedzí od jedného do troch percent by takéto následky mohli nastať aj v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku alebo Rumunsku.
Model tiež naznačuje, že tomuto riziku by neboli vystavené európske krajiny ležiace ďalej na západ vrátane Nemecka.
Loading
...
Následky na ľuďoch neskúmali
Müllner v analýze predpokladal, že z jedného zo šiestich reaktorov Záporožskej atómovej elektrárne sa počas bojov uvoľní pätina rádioaktívneho materiálu.
Konkrétne zdravotné následky pre postihnuté obyvateľstvo zatiaľ nie sú vypočítané.
Záporožská atómová elektráreň je najväčšia svojho druhu v Európe a Rusko ju obsadilo v marci 2022 krátko po začiatku invázie na Ukrajinu. Všetkých jej šesť reaktorov je odstavených od vlaňajšieho septembra.
V okolí elektrárne viackrát došlo k ostreľovaniu, pričom Moskva a Kyjev sa vzájomne obviňujú, že chcú vyprovokovať jadrovú katastrofu.
Loading
...