SME

Týždeň na Ukrajine: Vojna sa vracia, odkiaľ prišla, Poľsko sa bojí wagnerovcov

Zhrnutie udalostí týždňa.

Hasiči sa pozerajú na poškodenú budovu v Moskve.Hasiči sa pozerajú na poškodenú budovu v Moskve. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA, BRATISLAVA. Dvakrát v priebehu dvoch dní zasiahli drony tú istú budovu vo finančnom centre Moskvy. Počet zásahov na ruskom území postupne narastá a už aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neskrýva, že aj zásahy v Rusku sú súčasťou snahy o zvrátenie situácie na fronte.

Rusko útoky v Moskve opätovalo aj zásahmi obytných budov či nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinská armáda zatiaľ postupuje len pomaly, no darí sa jej ochromiť logistiku na anektovanom polostrove Krym. Vidno to v chaose na cestách aj na poškodených mostoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská invázia na Ukrajine trvá už 524 dní, toto je prehľad kľúčového diania.

Drony zasahujú v centre ruského obchodu

Neprešlo ani 48 hodín, odkedy dron zasiahol vežu IQ-Quarter Tower 1 vo finančnom centre Moskvy, a podobný útok na rovnakom mieste sa zopakoval. Dva útoky na štvrť Moskva City, ktorá je symbolom moderného Ruska, ukazujú, že zásahy na ruskom území sa čoraz viac stávajú súčasťou ukrajinskej protiofenzívy.

Ukrajinská vláda sa donedávna k útokom na ruskom území nevyjadrovala. Teraz však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj volí iný tón.

SkryťVypnúť reklamu

„Dnes je 522. deň takzvanej špeciálnej vojenskej operácie, ktorá podľa ruského vedenia mala trvať pár týždňov. Vojna sa postupne vracia na ruské územie – na ich symbolické centrá a vojenské základne. Je to nevyhnutný, prirodzený a úplne spravodlivý proces,“ vyhlásil Zelenskyj.

Drony nepoškodili len modernú vežu, kde sídlia tri ruské ministerstvá. Najmenej dva drony zostrelili na okraji Moskvy a podobne ako v nedeľu aj v utorok útoky prerušili dopravu na letisku Vnukovo.

Drony ukrajinskej výroby čoraz častejšie prenikajú aj do centra hlavného mesta, stovky kilometrov od frontu. Začiatkom mája protivzdušná obrana zostrelila dron s výbušninou tesne nad Kremľom, drony poškodili aj vojenské základne na juhu krajiny.

Bývalý veliteľ amerických jednotiek v Európe Ben Hodges pre denník New York Times tvrdí, že výhodou Ruska je množstvo jednotiek a objem delostrelectva.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepší spôsob, ako túto výhodu neutralizovať, je podľa neho zničiť alebo narušiť veliteľstvá a logistiku a vytvoriť tak vo vojenskom velení chaos a problémy s tým, čo má byť ich prioritou. Vždy, keď v centre Moskvy vybuchne dron, rastie neistota, kde Ukrajina zasiahne najbližšie, tvrdí.

Dronové útoky na Rusko. (zdroj: SME/Dominika Colombová)Dronové útoky na Rusko. (zdroj: SME/Dominika Colombová)

Oslobodeniu obce pomohol ruský chaos

Ukrajinská protiofenzíva pokračuje pomalšie, ako očakávali spojenci aj samotné ukrajinské vedenie. Napriek tomu Ukrajinci postupujú najmenej v troch sektoroch najmä v smere na Melitopoľ a Berďansk, kým ruské útoky v blízkosti línie Kupjansk – Svatove zatiaľ neprinášajú väčšie úspechy.

Ukrajinským jednotkám sa podarilo v poslednom týždni oslobodiť obec Staromajorske v Doneckej oblasti. Aj keď ide o menšiu obec, Ukrajincom sa postupne darí prekračovať prvú líniu ruskej obrany. Ruskí vojaci sa v dedinách ukrývajú v zákopoch, ktoré vedú aj popod domy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každé 4 týždne.
Pošlite SMS s textom C9VZ4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie pre TikTok
  2. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  3. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  4. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  5. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  7. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  8. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  1. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  2. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  3. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  4. Neuhádol ani jedno číslo a predsa vyhral 100 000 eur
  5. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  7. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  8. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 10 380
  2. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 10 215
  3. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 7 380
  4. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 3 658
  5. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 3 530
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 2 777
  7. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 2 245
  8. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt 1 710
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pete Hegseth.

Šéf Pentagónu je v poriadku.


TASR
Ilustračné foto.

Zavraždený politik kandidoval za centristickú koalíciu Suverenita.


TASR
Madagaskar od konca septembra zažíva demonštrácie.

Armáda prevzala moc a zvrhla prezidenta Andryho Rajoelinu.


TASR
Prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Ide o zápis Masarykových slov k vtedajšiemu ministrovi Benešovi.


TASR

Sportnet

Hráčky Piešťanské Čajky.

O výhru sa hralo až do samotnej koncovky.


TASR
BC Prievidza - Keravnos BC: LIVE STREAM zo zápasu Európskeho pohára FIBA.

Sledovali ste s nami LIVE STREAM zo zápasu skupiny D Európskeho pohára FIBA: BC Prievidza - Keravnos BC.


Manchester Basketball - BC Slovan Bratislava: LIVE STREAM zo zápasu ENBL

Sledovali ste s nami LIVE STREAM zo zápasu skupiny B ENBL: Manchester Basketball - BC Slovan Bratislava.


Francúzsky lyžiar Mathieu Faivre.

Minulú sezónu si v SP nepripísal ani jeden bod.


SkryťZatvoriť reklamu