BRUSEL. Európska únia odsúdila zatknutie viacerých ministrov zvrhnutej vlády v africkom štáte Niger a vyzvala na okamžité prepustenie týchto predstaviteľov.
"EÚ odsudzuje pokračujúce zatýkanie ministrov a vysokých predstaviteľov vlády prezidenta Mohameda Bazouma pučistami v Nigeri," napísal na sociálnej sieti šéf zahraničnej diplomacie EÚ Josep Borrell. "Žiadame ich okamžité prepustenie," dodal.
Loading
...
Zatkli členov vládnucej strany
Zvrhnutá Nigerská strana za demokraciu a socializmus (PNDS) varovala, že tejto západoafrickej krajine hrozí, že bude mať "diktátorský a totalitný režim".
Podľa PNDS bolo zatknutých najmenej 180 členov predtým demokraticky zvolenej vládnucej strany vrátane ministra pre ropný priemysel, ťažby i predsedu tejto strany.
EÚ odsúdila ozbrojené prevzatie moci v Nigeri a pozastavila bezpečnostnú spoluprácu s touto nepokojnou krajinou. EÚ doteraz považovala Niger za dôležitého partnera v regióne Sahel.
Bazoum bol zvolený do funkcie pred dvoma rokmi, 26. júla ho zvrhla elitná prezidentská stráž. Jej veliteľ generál Abdourahamane Tiani sa vyhlásil za vodcu krajiny, čo sa však stretlo s medzinárodným odsúdením.
Burkina Faso a Mali varovali pred vojenským zásahom
Vlády v Burkine Faso a Mali varovali, že akýkoľvek vojenský zásah v Nigeri s cieľom vrátiť k moci zosadeného prezidenta Mohameda Bazouma, by bol považovaný za "vyhlásenie vojny Burkine Faso a Mali".

Oba africké štáty uviedli, že "katastrofálne následky vojenského zásahu v Nigeri by mohli destabilizovať celý región". Vlády oboch krajín taktiež dodali, že "odmietajú zaviesť nezákonné, nelegitímne a neľudské sankcie voči orgánom Nigeru".
Regionálne Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) pod hrozbou použitia sily dalo generálovi Tianimu týždeň na vzdanie sa moci. Nevylúčilo pritom ani uvalenie sankcií.
Takisto Guinea v samostatnom vyhlásení vyjadrila "nesúhlas so sankciami ani s vojenským zásahom" v Nigeri a vyzvala ECOWAS, aby "svoj postoj prehodnotilo".