MADRID, BRATISLAVA. Krajne pravicovú vládu malo Španielsko naposledy pred smrťou diktátora Francisca Franca v roku 1975. Ešte minulý týždeň sa strana Vox nádejala, že to zmení.
Víťazstvo krajne pravicovej strane síce prieskumy pred minulotýždňovými voľbami nepredpovedali, hovorili však o nej ako o kľúčovom partnerovi volebného favorita - konzervatívnej Ľudovej strany.
Ľudovci nakoniec zvíťazili, vládu však len s Voxom nezostavia. Strana totiž skončila na treťom mieste a v porovnaní s predchádzajúcim výsledkom prišla o 19 kresiel.
A to aj napriek tomu, že inde v Európe - v Taliansku, Nemecku alebo vo Fínsku - sa krajne pravicovým politikom darí.
Ľudí, ktorí sa už s Voxom rozlúčili, však odborníčka na Španielsko a krajnú pravicu Lisa Zanotti varuje pred prílišným optimizmom. „Myšlienky krajnej pravice už sú v španielskej spoločnosti mainstreamom ako v mnohých iných krajinách,“ napísala na twitteri.
V článku sa dočítate aj:
- koho podpora je teraz pre zostavenie vlády kľúčová,
- prečo krajná pravica prepadla,
- čím sa Vox líši od iných európskych krajne pravicových strán.
Krajná pravica na vládnutie nestačí
Víťazom volieb, ktoré sa konali 23. júla, sa stal Alberto Núñez Feijóo na čele Ľudovej strany. Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza získala druhé miesto.
Obaja lídri sa môžu pokúsiť o zostavenie vlády. Ak sa im to nepodarí, príde k ďalšiemu hlasovaniu.
Na vytvorenie vlády je potrebná väčšina, ktorú v 350-člennej dolnej komore parlamentu tvorí 176 kresiel. Aj keby sa však ľudovci spojili s Voxom, chýbalo by im sedem mandátov.