LISABON, DUBROVNÍK. Stovky hasičov bojujú s požiarmi v Portugalsku a Chorvátsku, kde sa plamene priblížili na 12 kilometrov k Dubrovníku.
Informuje o tom agentúra Reuters, podľa ktorej boli v oboch krajinách nasadené aj hasiace lietadlá.
S požiarmi bojujú stovky hasičov
V Portugalsku požiar v prírodnom parku Sintra-Cascais, ktorý leží západne od Lisabonu, prepukol v utorok okolo 17.00 h (18.00 h SELČ). S plameňmi bojuje vyše 600 hasičov za využitie takmer 190 hasičských vozidiel.
V najmenej jednej z dedín sa proti ohňu snažia zasahovať aj miestni obyvatelia. "Obávame sa, že sa to dostane až k domom," povedala 34-ročná Ines Figueiredová. "Snažíme sa pomáhať, ako môžeme, vedrá (s vodou)... ale veľmi to nepomáha," myslí si.
Situáciu v oblasti, podobne ako v Chorvátsku, komplikuje silný vietor. "Južný vietor o sile hurikánu v Dubrovnickoneretvanskej župe rozfúkal rozsiahly požiar na voľnom priestranstve pri obci Plat," uviedli chorvátski hasiči. Plat leží asi 15 minút jazdy autom juhovýchodne od Dubrovníka.
Proti požiarom v regióne bojuje na 130 hasičov z rôznych častí Chorvátska. Okolo 65 hasičov sa snaží zvládnuť ďalší požiar v oblasti Splitu.
Dubrovnícky portál Du List uviedol, že požiare aktivovali pozemné míny, ktoré zostali po vojne z 90. rokov 20. storočia na kopci Petraca. HVZ nevedel túto informáciu potvrdiť.
Ďalší lesný požiar sa rozhorel v utorok v Splitsko-dalmátskej župe, kde bojovalo s plameňmi 65 hasičov a tri lietadlá.
V susednej Čiernej Hore sa v utorok utopili dvaja ľudia a niekoľko osôb utrpelo zranenia, keď more na pobreží rozbúril silný južný vietor, oznámili prístavné úrady v mestách Ulcinj a Petrovac.

Rozsiahly požiar v Turecku
Tureckí hasiči zasa bojujú s lesným požiarom neďaleko strediska Kemer v obľúbenom turistickom regióne Antalya v južnej časti krajiny. Situáciu komplikujú horúčavy, ktoré sužujú celú oblasť, informovala agentúra Reuters.
Úrady podľa agentúry AP preventívne evakuovali desiatku domov a jednu nemocnicu.
Oheň sa v zalesnenej oblasti rozšíril kvôli silnému vetru a nízkej vlhkosti, uviedol vo vyhlásení úrad guvernéra Antalye.
Do hasenia sa zapojilo desať lietadiel, 22 vrtuľníkov a viac ako 200 vozidiel. V okolí Kemeru už zhorelo asi 120 hektárov lesa.
Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav, pričom jún bol najhorúcejším mesiacom v 174-ročnej histórii meraní teplôt. Tento rekord pravdepodobne prekonajú aj júlové teploty.