PARÍŽ. Stredozemné more dosiahlo v pondelok najvyššie zaznamenané denné teploty. S odvolaním sa na výskum španielskeho Inštitútu morských vied o tom informovala agentúra AFP.
Vplyv horúčav
Podľa nej sa tak deje v čase mimoriadne silnej vlny horúčav vo veľkej časti Stredozemného mora, ktoré je zároveň jedným z epicentier globálneho otepľovania.
"Máme rekord mediánovej dennej teploty na hladine Stredozemného mora, a to 28,71 stupňa Celzia, "uviedli vedci z barcelonského výskumného inštitútu na základe analýzy satelitných údajov európskej služby Copernicus.
Predchádzajúci rekord z 23. augusta 2003 predstavoval 28,25 stupňa.

Medzi talianskym ostrovom Sicília a mestom Neapol boli lokálne zaznamenané teploty vody dokonca presahujúce 30 stupňov, čo je o štyri stupne nad normálom.
Tieto údaje musí ešte potvrdiť služba Copernicus. Španielski výskumníci sú však podľa agentúry AFP presvedčení, že číslo je správne minimálne na jedno desatinné miesto.
Vedci dávajú prednosť teplotnému mediánu pred priemerom, ktorý býva príliš ovplyvňovaný extrémnymi teplotnými výkyvmi v izolovaných častiach Stredozemia.
Drastické zmeny
Vysoké teploty vody ohrozujú morské ekosystémy. Podľa štúdie z júla 2022 v časopise Global Change Biology sa počas vĺn horúčav v Stredozemnom mori v rokoch 2015 až 2019 odohral masívny úhyn približne päťdesiatich druhov morských živočíchov, od koralov, cez ježovky po rôzne mäkkýše.
Oblasť Stredozemia, ktorú tento mesiac zasiahli rekordné horúčavy a rozsiahle lesné požiare, je medzivládnym panelom OSN pre zmenu klímy dlhodobo hodnotená ako ohnisko prejavu globálnych klimatických zmien.
"Od 80. rokov 20. storočia došlo k drastickým zmenám v morských ekosystémoch Stredozemného mora. Poklesla biologická rozmanitosť a objavili sa invázne druhy," uvádza panel OSN.