BURG. Učiteľ a učiteľka vo východnom Nemecku sa snažili čeliť krajne pravicovým aktivitám študentov na strednej škole v malom meste.
Dohovárali šikanujúcim žiakom, ktorí sa vyhrážali, že zbijú spolužiakov z radov imigrantov, prednášali viac o nacistickej minulosti svojej krajiny alebo pozvali černošského rapera, aby hovoril o vzájomnom rešpekte. Nič z toho nepomohlo.
Nacistické pozdravy, rasistická hudba
Laura Nickelová a Max Teske v zúfalstve napísali verejný list, v ktorom opísali atmosféru zastrašovania na škole Miny Witkojcovej v Burgu.
Okrem iného v ňom opísali, ako sa študenti navzájom zdravia nacistickým pozdravom, na školské lavice vyrývajú hákové kríže a na chodbách hrá hudba s rasistickými textami.
„Učitelia a študenti, ktorí otvorene bojujú proti krajne pravicovým študentom a učiteľom, sa obávajú o svoju bezpečnosť,“ napísali v liste, ktorý poslali miestnym novinám.
„Tento problém treba priznať a otvorene proti nemu bojovať. Školy by mali byť miestom bez strachu, plným otvoreného myslenia a bezpečia pre každého a nemôžu poskytovať domov nepriateľom demokracie,“ dodali.
Nickelová, ktorá na strednej škole vyučovala angličtinu a dejepis, a učiteľ matematiky a geografie Teske však neboli pripravení na reakciu, ktorú ich výzva vyvolala.
Anonymná skupina rodičov v liste požadovala ich prepustenie, na stĺpoch verejného osvetlenia v blízkosti školského areálu sa objavili nálepky s ich fotografiami a odkazom „Vypadnite do Berlína“ a niekto na sociálnych sieťach vyhlásil, že by ich rád „ulovil“.
Dvojica, ktorú podľa ich slov znechutil nedostatok podpory zo strany kolegov, riaditeľa i miestnych úradov, po skončení školského roka oznámila, že opúšťa školu aj mesto ležiace 116 kilometrov juhovýchodne od Berlína.
„Krajne pravicové extrémistické vyhlásenia, akcie, heslá, homofóbia a sexizmus boli a sú na tejto škole na dennom poriadku,“ povedala 34-ročná Nickelová, ktorá v škole pôsobila štyri roky, v spoločnom rozhovore pre agentúru Associated Press s 31-ročným Teskem, ktorý tam učil tri roky.
Škola ani miestny školský úrad nereagovali na žiadosti agentúry AP o komentár k výpovediam učiteľov.
Alternatíva pre Nemecko obsadzuje verejný priestor
Skúsenosti Teskeho a Nickelovej však v nemeckom hlavnom meste vyvolali obavy, že krajná pravica získala v niektorých častiach bývalého východného Nemecka väčšiu podporu, ako si mnohí mysleli.
Podľa odborníkov najmä na juhu spolkovej krajiny Brandenbursko, kde sa nachádza Burg, šíri posolstvá krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) celá sieť tetovacích salónov, nočných klubov, mládežníckych skupín a fanklubov futbalového tímu FC Energie Cottbus.
Začiatkom tohto mesiaca vyhlásila brandenburská krajinská spravodajská služba Mladú alternatívu pre Nemecko, krídlo AfD pre stúpencov vo veku od 14 rokov, za mimoriadne radikálnu a zaradila ju pod úradný dohľad ako „preukázateľne pravicovo-extrémistickú“ skupinu.
Krajinské ministerstvo školstva, ktoré si vyslúžilo kritiku za nedostatočnú podporu učiteľov, zase minulý týždeň oznámilo, že úrady identifikovali tínedžera podozrivého zo zverejnenia príspevku o „ulovení“ dvojice.
Po tom, ako učitelia oznámili, že odchádzajú z Burgu, šéf pobočky AfD v Cottbuse, druhom najväčšom meste spolkovej krajiny Brandenbursko, sa na Twitteri radoval, že Teske, ktorého nazval „ľavicovým radikálnym informátorom“ a jeho „spolupáchateľka“ sú preč.
Polícia vyšetruje hrozby voči učiteľom a okolo ich domov často hliadkujú policajti. Keď Teske vychádza von, často sa obzerá cez plece, či ho niekto nesleduje a nedávno sa k nemu v obchode s potravinami zozadu priblížil muž a do ucha mu pošepkal: „Vypadni odtiaľto“.
Napriek tomu odmieta označiť rozhodnutie opustiť mesto za prehru. Tým, že spolu s Nickelovou upozornili na hrozné podmienky v škole, vyvolali podľa neho veľmi potrebnú celoštátnu diskusiu o vzostupe krajnej pravice v Nemecku.
„Budeme naďalej hlasní, budeme naďalej politicky pôsobiť a nenecháme krajnú pravicu vyhrať,“ skonštatoval Teske.
Zóna strachu v Brandenbursku
Nemecko, kde pred 90 rokmi zvolili k moci nacistickú stranu, ktorá priviedla krajinu do druhej svetovej vojny a k holokaustu, má osobitnú zodpovednosť bojovať proti krajne pravicovému populizmu, dodala Nickelová.
„História sa opakuje a myslím si, že teraz musíme rozhodne niečo urobiť, aby sme zastavili protidemokratické strany v Nemecku,“ upozornila.
Výkonný riaditeľ Nadácie Amadea Antonia Timo Reinfrank, ktorého organizácia podporuje ľudské práva a zároveň pracuje proti pravicovému extrémizmu, rasizmu a antisemitizmu v Nemecku, pre agentúru AP uviedol, že južná spolková krajina Brandenbursko sa stala „zónou strachu, ktorú nacisti vyhlásili za svoju domovskú oblasť“.
Pre tých, ktorí poznajú túto oblasť, kde krajná pravica pôsobila ešte pred založením AfD pred desiatimi rokmi, to však podľa neho nie je prekvapením.
Agentúra AP pripomína, že nadácia, ktorú vedie, dostala názov po angolskom robotníkovi, ktorého v roku 1990 ubili na smrť, keď sa skupina asi 50 mladíkov s bejzbalovými pálkami vybrala v brandenburskom meste Eberswalde hľadať černochov, na ktorých by zaútočila.
Podpora krajnej pravice stúpa
AfD, ktorá vznikla v roku 2013, sa do nemeckého parlamentu prvý raz dostala o štyri roky neskôr po tom, ako viedla kampaň na protiimigrantskej platforme.
Nedávne prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že strana má na celoštátnej úrovni rekordnú podporu, približne 20 percent.
Dôvodov jej mimoriadnej príťažlivosti vo východnom Nemecku je pritom viacero. Východné Nemecko bolo až do pádu Berlínskeho múru v roku 1989 komunistickou diktatúrou a po zjednotení Nemecka v roku 1990 tam mnohí ľudia stratili prácu.
Tamojší obyvatelia pritom stále hovoria, že sa v porovnaní s Nemcami na západe krajiny cítia ako občania druhej kategórie.
AfD podľa expertov využila pandémiu koronavírusu a prílev 1,2 milióna ukrajinských utečencov od začiatku plnohodnotnej invázie Ruska na Ukrajinu ako príležitosť na presadzovanie naratívu v duchu „my proti nim“ a ponúka zdanlivo jednoduché odpovede na zložité problémy.
Mnohí si preto myslia, že keď sa budúci rok uskutočnia voľby v Brandenbursku a v ďalších východných spolkových krajinách, Sasku a Durínsku, mohla by sa AfD stať najsilnejšou stranou.
Práve v spomenutom Durínsku pritom minulý mesiac kandidát AfD získal post správcu okresu Sonneberg, čo je prvý raz od čias nacizmu, keď sa krajne pravicová strana umiestnila na prvom mieste na úrovni okresu.