LONDÝN, BRATISLAVA. Bolo leto 1940, krátko po tom, ako nacistická armáda prvýkrát pochodovala ulicami Paríža a Briti narýchlo evakuovali svojich vojakov z francúzskeho Dunkirku.
Winston Churchill vedel, že ďalším cieľom nacistov bude Veľká Británia, čo sa potvrdilo už v septembri.
Vtedy v lete urobil premiér rozhodnutie, ktoré malo na päť rokov obrovské následky pre občanov britskej koruny. Usúdil, že ostrovy v Lamanšskom prielive by britská armáda neubránila, a tak ich nechal napospas nacistom.
Pod nacistickou nadvládou sa ocitol aj ostrov Alderney ležiaci kúsok od francúzskeho pobrežia. Ešte predtým Briti evakuovali takmer všetkých z približne 1500 obyvateľov ostrova a Nemci tak mali k dispozícii prakticky prázdne územie.
V článku sa dočítate:
- Koho väznili na britskom ostrove.
- Koľko Židov tu podľa oficiálnych dokumentov zomrelo.
- Prečo je dôležité otvárať túto diskusiu.
- Prečo nikto zodpovedný neskončil vo väzení a ako dopadol veliteľ tábora.
Postaviť sa čelom
Využili ho na vybudovanie dvoch väzníc s otrockou prácou. Väčšinu väzňov tvorili Rusi a Ukrajinci z okupovaných častí Sovietskeho zväzu, ale boli medzi nimi aj Židia, Severoafričania alebo španielski republikáni.
O tejto udalosti britských dejín sa veľmi nehovorilo, no to by sa malo čoskoro zmeniť. Po ôsmich desaťročiach od nemeckej okupácie vládna komisia vôbec prvýkrát prešetrí, čo sa odohrávalo v dvoch táboroch, ktoré na súčasnom britskom území prevádzkovala SS.

„Je čas na to, aby sa britská vláda a úrady v Alderney postavili čelom k zverstvám, ktoré sa odohrali na britskej pôde,“ povedala podľa webu The Guardian labouristická poslankyňa Margaret Hodgeová, ktorej otec ušiel z Nemecka pred prenasledovaním nacistami.
„Už tu nie je miesto pre lži a zakrývanie skutočnosti.“