TOMOHON. Úrady v piatok oznámili ukončenie „brutálne krutého“ zabíjania psov a mačiek na neslávne známom trhu so zvieratami na indonézskom ostrove Sulawesi. Stalo sa tak po dlhoročnej kampani miestnych aktivistov a svetových celebrít.
Prvý trh bez psieho a mačacieho mäsa
Tomohon Extreme Market sa podľa skupiny Humane Society International (HSI), ktorá bojuje proti krutosti voči zvieratám, stane prvým takýmto trhom v Indonézii, ktorý bude bez psieho a mačacieho mäsa.
Trvalé ukončenie zabíjania a obchodovania oznámil v piatok starosta mesta Tomohon Caroll Senduk. HSI v tejto súvislosti informovala, že zachráni všetky zostávajúce živé psy a mačky od dodávateľov z bitúnkov a odvezie ich do útulkov.
Extrémny trh v Tomohone v minulosti propagovali ako turistickú atrakciu a na portáli TripAdvisor, ktorý je celosvetovo jedným z najčastejšie používaných cestovných sprievodcov, bol uvedený ako destinácia, kde sa predáva aj mačacie mäso a mŕtvoly voľne žijúcich a chránených druhov, ako sú netopiere, hady a iné plazy.
TripAdvisor tento trh prestal propagovať až po početných sťažnostiach ochrancov zvierat.
Videá, ktoré v roku 2018 natočili aktivisti na dvoch trhoch v provincii Severné Sulawesi, ukazujú psy v malých klietkach, ktoré následne pracovníci brutálne zabíjajú.
Skupiny na ochranu zvierat označili zaobchádzanie so zvieratami na trhoch za „brutálne kruté“ a „cestu peklom“ a vyslúžili si solidaritu a záujem medzi Indonézanmi i vo svete.
Psie mäso konzumuje sedem percent Indonézanov
V roku 2018 apelovali na prezidenta Joka Widoda, aby trhy zatvoril, aj medzinárodne známi herci a známe osobnosti, pričom uviedli, že ak sa Indonézia pripojí k ostatným ázijským krajinám, ktoré už obchod zakázali, bude to oslavovať celý svet a skoncujú tak so škvrnou na povesti krajiny.
Medzi viac ako 90 celebritami uvedenými v liste sú, napríklad, aj herečka Cameron Diaz, moderátorka Ellen DeGeneres, producent Simon Cowell alebo komik Ricky Gervais.
Podľa skupín bojujúcich proti týraniu zvierat v Severnom Sulawesi týždenne zabíjajú tisíce psov a mačiek.
Prvým, ktorý v roku 2019 vydal oficiálny zákaz, bol okres Karanganyar v Strednej Jáve, a ďalšie regióny nasledovali v rokoch 2020 a 2021. Najnovšie, v marci oznámili zákaz obchodu so psím a mačacím mäsom úrady v hlavnom meste Indonézie, Jakarte. Trhy so psím a mačacím mäsom sa však nachádzajú na Sulawesi.
Podľa organizácie Dog Meat Free Indonesia konzumuje psie mäso asi sedem percent Indonézanov, najmä v provinciách Severné Sulawesi, Severná Sumatra a Východná Nusa Tenggara, kde sa väčšina obyvateľstva hlási ku kresťanstvu.
Mnohé krajiny a oblasti v Ázii, ako napríklad Filipíny, Taiwan, Singapur, Hongkong, Thajsko a Malajzia, už podľa HSI zakázali obchod so psím mäsom a konzumáciu psov.