LONDÝN. Aj ľudia, ktorí vložia celotýždňovú odporúčanú pohybovú aktivitu do jedného alebo dvoch dní, majú podobne nízke riziko srdcových ochorení a mŕtvice ako tí, ktorí si ju rozložia na celý týždeň.
Vyplynulo to z rozsiahlej štúdie, o ktorej výsledkoch informoval denník The Guardian.
Výsledky prieskumu zameraného na takzvaných "víkendových bojovníkov", teda ľudí, ktorí všetky voľnočasové aktivity vtesnajú do víkendu, v porovnaní s pravidelne cvičiacimi naznačujú, že aj keď sú ľudia príliš zaneprázdnení na to, aby počas pracovného týždňa cvičili, môžu si cez víkend vynahradiť nečinnosť a zlepšiť tak svoje kardiovaskulárne zdravie.
"Naše zistenia naznačujú, že snaha o zlepšenie fyzickej aktivity, aj keď je sústredená do jedného až dvoch dní v týždni, by mala byť prospešná pre kardiovaskulárne riziká," uviedol Patrick Ellinor, kardiológ z Massachusettskej všeobecnej nemocnice v Bostone. "Zdá sa, že najdôležitejší je celkový objem aktivity, skôr ako jej rozloženie," dodal.

Zdravotnícke smernice odporúčajú dospelým, aby každý týždeň vykonávali aspoň 150 minút aktivity strednej intenzity alebo 75 minút aktivity intenzívnej. Nebolo však jasné, či cvičenie má rovnaký prínos ak je vtesnané do jedného alebo dvoch dní alebo pravidelnejšie rozložená fyzická aktivita.
Výskumníci analyzovali lekárske záznamy takmer 90-tisíc ľudí zaradených do projektu britskej biobanky. Všetci nosili na zápästí akcelerometre, ktoré zaznamenávali ich fyzickú aktivitu počas celého týždňa.
Podľa štúdie bola tretina účastníkov neaktívna, čo znamená, že každý týždeň absolvovali menej ako 150 minút stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity.
Ďalších 42 percent bolo klasifikovaných ako aktívni "víkendoví bojovníci", ktorí cvičili aspoň 150 minút, väčšinou počas jedného alebo dvoch dní. Takmer štvrtina osôb si cvičenie rozvrhla a venovala sa mu aspoň 150 minút v priebehu niekoľkých dní.
Tím vedený kardiológom Shaanom Khurshidom zistil, že víkendové aj rozložené cvičenie je spojené s nižšími kardiovaskulárnymi zdravotnými rizikami v porovnaní s nečinnosťou. Riziko srdcového infarktu bolo o 27 percent nižšie u víkendových bojovníkov a o 35 percent nižšie u tých, ktorí si cvičenie rozložili na celý týždeň.

Keď sa vedci zamerali na zlyhanie srdca, bolo toto riziko o 38 percent nižšie u víkendových bojovníkov a o 36 percent nižšie u pravidelne cvičiacich.
Riziko fibrilácie siení - poruchy srdcového rytmu - bolo u týchto skupín nižšie o 22 percent a 19 percent. V prípade mŕtvice bolo nižšie o 21 percent a 17 percent.
"Fyzická aktivita sústredená do jedného až dvoch dní bola spojená s podobne nižším rizikom kardiovaskulárnych následkov ako pravidelnejšia aktivita," píšu autori štúdie v odbornom časopise Jama.
Práca nadväzuje na ďalšie výskumy, ktoré zistili prínos víkendového cvičenia pre zdravie a kondíciu.