RÍM. Rastúce teploty na juhu Európy by mohli viesť k zmene správania turistov, napríklad pri výbere destinácií s chladnejším podnebím či preloženiu dovolenky na jar či jeseň.
Myslia si to cestovné kancelárie a centrály turizmu, píše agentúra Reuters.
Podľa organizácie European Travel Commission (ETC), ktorá združuje národné centrály cestovného ruchu, počet ľudí, ktorí chcú navštíviť oblasť Stredozemného mora v období od júna do novembra, klesol tento rok medziročne o desať percent.
V minulom roku oblasť zasiahlo veľmi teplé počasie, ktoré sprevádzalo sucho a lesné požiare.

Naopak destinácie ako Česko, Dánsko, Írsko alebo Bulharsko zaznamenali nárast záujmu turistov.
"Predpovedáme, že nevyspytateľné meteorologické podmienky v budúcnosti výrazne ovplyvnia turistické preferencie v Európe," uviedol šéf ETC Miguel Sanz.
Správa organizácie ukazuje, že v súčasnosti bezmála osem percent turistov považuje extrémne počasie za výraznú hrozbu pre cestovanie v období od júna do novembra.
Medzi týmito turistami je aj Anita Elshoyová, ktorý sa vrátila spoločne s manželom do Nórska z dovolenky, ktorú strávili v obľúbenom stredisku Vasanello na sever od Ríma.
Na mieste panovali teploty okolo 35 stupňov, čo Elshoyovej spôsobovalo bolesti hlavy, opuchy nôh a závraty. Dvojica odcestovala krátko pred tým, ako Taliansko zasiahla nová vlna horúčav. "Mali sme tam byť na dva týždne, ale kvôli horúčave sme tam nemohli zostať," uviedla Elshoyová.

Dopyt po cestovaní tento rok znovu vzrástol po dvoch chudobných rokoch ovplyvnených pandémiou covidu.
Cestovné kancelárie tvrdia, že horúčavy zatiaľ nespôsobili masívne rušenie zájazdov. Alebo aspoň zatiaľ nie. Situácia by sa však mohla zmeniť, keďže horúčavy budú čoraz viac vyčerpávajúcejšie.
Vedci dlhodobo varujú, že klimatická zmena, ktorú spôsobujú emisie oxidu uhličitého napríklad používaním fosílnych palív, povedie k častejším, vážnejším aj nebezpečnejším prejavom počasia.
Správy o tom, ako záchranári museli odvážať z talianskych pláží či aténskej Akropoly kolabujúcich turistov kvôli teplu, zaplnili stránky európskych médií.

"Náš nedávny prieskum ukázal, že klesá počet ľudí, ktorí majú záujem cestovať v auguste, čo je hlavný mesiac pre dovolenky, a rastie podiel Európanov, ktorí zvažujú cestovanie na jeseň," uviedol Sanz.
Turisti v Ríme agentúre Reuters povedali, že si nabudúce dvakrát rozmyslia, či svoju cestu opäť podniknú v júli. "Prišla by som, keď je chladnejšie, iba v júni alebo apríli," povedala agentúre americká turistka Dalphna Niebuhrová. Svoju dovolenku s manželom v Ríme označila kvôli horúčave za "mizernú". A to je zlou novinkou pre talianske hospodárstvo, ktoré stále ťaží z letného cestovného ruchu.
Talianske ministerstvo životného prostredia uviedlo tento rok vo svojej správe, že zahraniční turisti by mohli častejšie jazdiť na jar či na jeseň a vyberať si destinácie s chladnejším podnebím. "Saldo bude negatívne, pretože časť talianskych turistov tiež prispeje medzinárodnému cestovnému ruchu cestami do menej teplých krajín," uviedlo ministerstvo.
Niektorí ale dúfajú, že zmeny v správaní turistov nepovedú k ich úbytku, ale len k preskupeniu termínov.
V Grécku čelia najpopulárnejšie cestovné destinácie, napríklad ostrov Mykonos, preplneniu turistami. Častejšie cestovanie v zime, na jar a na jeseň by mohlo zmierniť tento problém a vykompenzovať straty v lete, uvádza grécke ministerstvo životného prostredia.
V Španielsku sa očakáva väčší záujem dovolenkárov o pobrežie na severe krajiny a na niektorých ostrovoch, kde sú teploty miernejšie, uvádza správa združenia cestovného ruchu Exceltur.
Pre nórsku turistku Elshoyovú sú dovolenky na juhu Európy záležitosťou minulosti. Namiesto toho zváži, či nestrávi svoje voľno v rodnom Nórsku.
"Nechcem znovu stráviť dovolenku v miestach, kde budem mať závrate a bolesti hlavy," uviedla.