PARÍŽ. Asi 260 predmetov z Titanicu vrátane zachovalého umývadla, riadu, navigačných prístrojov, ale aj osobných vecí pasažierov, ako sú hodinky, šperky či kufre, si môžu od utorka pozrieť návštevníci parížskeho výstaviska Porte de Versailles, kde začala rozsiahla expozícia venovaná tomuto potopenému britskému parníku.
Na výstave sa podieľal aj francúzsky bádateľ a potápač Paul-Henri Nargeolet, ktorý minulý mesiac spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi zahynul pri katastrofálnej implózii ponorky Titan, napísala agentúra AFP.
"Skutočné príbehy, o skutočných ľuďoch, so skutočnými predmetmi," sumarizuje podstatu výstavy Jessica Sandersová, šéfka spoločnosti RMS Titanic, ktorá má ako jediná právo na vyzdvihovanie častí vraku Titanicu priamo z dna oceánu. Ľudia si môžu artefakty pozrieť v miestnostiach, ktoré kopírujú podobu kajuty, hlavného schodiska, časti kaviarne či strojovne. Súčasťou je tiež vyše štvormetrový model lode.

Výstava je "z veľkej časti výsledkom práce, vynaliezavosti a vášne Henriho-Paula Nargeoleta", ktorý sa mal zúčastniť na jej slávnostnom otvorení, uviedol jeden z kurátorov výstavy Pascal Bernardin. Sedemdesiatsedemročný Nargeolet bol riaditeľom podmorského výskumu vraku Titanicu v spoločnosti RMS Titanic a na výskume vraku sa podieľal aj v rámci Francúzskeho výskumného ústavu pre využívanie morí (Ifremer).
Nargeolet podľa AFP v rokoch 1987 až 2010 viedol šesť z ôsmich prieskumných misií, ktoré na povrch vyniesli vyše päťtisíc predmetov z vraku Titanicu, ktorý sa potopil v roku 1912.
Zahynul tento rok v polovici júna, keď sa spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi k britskému vraku ponoril naposledy. Turistická ponorka spoločnosti OceanGate podľa odborníkov implodovala zhruba hodinu a pol po tom, ako sa ponorila pod hladinu na ceste k vraku Titanicu. Pri potopení tohto britského parníka zahynulo vyše 1 500 osôb, teda viac ako dve tretiny ľudí na palube.
