SME

Vyslanec USA pre klímu sa v Pekingu stretol s vrcholným čínskym diplomatom

Americký vyslanec uviedol, že klíma je globálnym problémom a nie bilaterálnou záležitosťou.

Americký vyslanec pre klímu John Kerry si v Pekingu podáva ruku s najvyšším čínskym diplomatom Wang Imom.Americký vyslanec pre klímu John Kerry si v Pekingu podáva ruku s najvyšším čínskym diplomatom Wang Imom. (Zdroj: TASR/AP/Florence Lo)

PEKING. Osobitný vyslanec americkej vlády pre klimatické otázky John Kerry sa v utorok v Pekingu stretol s vrcholným čínskym diplomatom Wang Im.

Wang na začiatku schôdzky povedal, že "spolupráca v oblasti zmeny klímy napreduje". "Sú potrebné zdravé, stabilné a udržateľné čínsko-americké vzťahy," odkázal Kerrymu, ktorého označil za "starého priateľa".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Americký vyslanec uviedol, že klíma je globálnym problémom a nie bilaterálnou záležitosťou. "Je to hrozba pre celé ľudstvo," upozornil. Americký prezident Joe Biden si podľa neho cení vzťahy so svojím čínskym kolegom Si Ťin-pchingom a záleží mu na stabilite americko-čínskych vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Odborníci očakávajú nárast lesných požiarov do konca storočia až o 50 percent Čítajte 

"Dúfame, že to môže byť začiatok novej definície spolupráce a schopnosti vyriešiť rozdiely medzi nami," dodal.

Medzi oboma veľmocami tak došlo k obnoveniu klimatickej diplomacie po tom, ako Peking vlani v auguste oznámil, že končí spoluprácu s USA v kľúčových oblastiach vrátane klimatickej zmeny. Reagoval tým na návštevu vtedajšej predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia.

Kerry, bývalý americký minister zahraničných vecí, dlhodobo udržiava s Čínou - napriek sporov ohľadom Taiwanu a množstva ďalších otázok - pomerne priateľské vzťahy. V pondelok sa v Pekingu stretol s osobitným čínskym vyslancom pre záležitosti zmeny klímy Sie Čen-chuom. Klimatická kríza si podľa neho vyžaduje, aby dve najväčšie svetové ekonomiky spolupracovali na obmedzení otepľovania Zeme, napísal v pondelok v príspevku na Twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

Kerry je tretím vysokopostaveným predstaviteľom, ktorý za minulý mesiac navštívil Peking. Do Číny zavítali v uplynulom období aj šéf amerického rezortu diplomacie Antony Blinken a americká ministerka financií

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 927
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 763
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 712
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 645
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 020
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 598
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 085
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jelena Ostapenková.

Bieloruske dovolila uhrať len päť gemov.


TASR
Jakub Sylvestr (Komárno).

Banská Bystrica prehrala gólom z 95. minúty.


TASR
Hugo Gatti (vpravo).

Bol držiteľom rekordu v počte odohraných zápasov v tamojšej najvyššej súťaži.


SITA
Športový program na najbližších sedem dní. Kapitánom slovenskej reprezentácie na MS v hokeji U18 2025 bude Luka Radivojevič.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


SkryťZatvoriť reklamu