PARÍŽ. Odlomený podpätok, roztrhnuté nohavice alebo chýbajúce gombíky na košeli? Ak žijete vo Francúzsku, nevyhadzujte takéto oblečenie, pretože od októbra vláda začne vyplácať bonus na opravy v rámci novej schémy, ako znížiť množstvo odpadu.
Odhaduje sa, že vo Francúzsku sa ročne vyhodí 700-tisíc ton oblečenia, z ktorých dve tretiny končia na skládkach. Od októbra budú môcť ľudia žiadať o vrátenie 6 až 25 eur z nákladov na opravu odevov a obuvi v krajčírskych dielňach, ktoré sa do programu zapojili.
Medzi trendy poslednej doby patrí udržateľná móda, ktorá vedie ľudí k tomu, aby oblečenie a topánky nielen opravovali a používali opakovane, ale aby tiež znížili množstvo textilu a obuvi, ktoré kupujú, a darovali to, čo už sami nechcú alebo nepotrebujú.

Program bonusov na opravy je súčasťou širšieho úsilia francúzskej vlády reformovať textilný priemysel, ktorý patrí k najviac znečisťujúcim odvetviam na svete, a bojovať proti tzv. rýchlej móde. Obchody s odevmi a textilom musia okrem iného označovať, z akého materiálu je ich tovar vyrobený a z akej krajiny pochádza.
Opatrenia na podporu spotrebiteľov, aby opravovali, opätovne používali a recyklovali odevy, nadväzujú na podobný program, ktorý ponúka bonusy tým, ktorí si nechajú opraviť domáce spotrebiče.
V roku 2020 bol vo Francúzsku prijatý zákon, ktorého cieľom je zmeniť výrobné metódy a spotrebné návyky vo vzťahu k domácim potrebám. Jeho snahou je znížiť množstvo odpadu, šetriť prírodné zdroje, obmedziť poškodzovanie biodiverzity a zároveň riešiť klimatickú krízu.

Legislatíva má podobu šesťročného plánu, ktorý odštartovala vzdelávacia a informačná kampaň. Tá stanovila ciele týkajúce sa znižovania spotreby, opätovného použitia a recyklácie výrobkov vrátane cieľov na odstránenie plastov na jedno použitie. Každý rok sú v rámci legislatívy zavádzané nové opatrenia.
V roku 2022 boli verejné budovy vrátane staníc, nemocníc a škôl povinné inštalovať fontánky na vodu a na začiatku tohto roka bolo reštauráciám s viac ako 20 miestami na sedenie a prevádzkam rýchleho občerstvenia zakázané používať jednorazové príbory, taniere a tégliky na jedlá konzumované na mieste.
V roku 2016 Francúzsko zakázalo supermarketom likvidovať nepredané potraviny namiesto toho, aby ich darovali na ďalšiu distribúciu.