JAKARTA. Minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken povedal vysokopostavenému čínskemu diplomatovi Wang Imu, že Washington vyvodí zodpovednosť voči hackerom, ktorí sa údajne nabúrali do databáz amerických vládnych agentúr.
Vo štvrtok to pre AFP povedal istý americký predstaviteľ, ktorý si prial zostať v anonymite.
Spoločnosť Microsoft v stredu oznámila, že skupina hackerov z Číny získala prístup k účtom elektronickej pošty 25 amerických vládnych agentúr, píše CNN.
Blinken Wang Imu "jasne povedal, že akékoľvek činy, ktorých terčom je americká vláda, firmy či občania, sú veľmi znepokojujúce a (Washington) voči nim vyvodí zodpovednosť".

Nemenovaný americký predstaviteľ však nespresnil, či Blinken priamo obvinil Peking z účasti na hackerskom útoku.
Stretnutie Blinkena a Wang Iho v indonézskej Jakarte na rokovaniach Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) sa uskutočnilo menej ako mesiac po tom, čo šéf americkej diplomacie navštívil Peking.
Komunikáciu neobnovia
Agentúra AFP pripomína, že Spojeným štátom sa nepodarilo presvedčiť Čínu, aby obnovila komunikáciu medzi americkými a čínskymi ozbrojenými zložkami. Takýto krok je podľa USA kľúčový na to, aby sa situácia nezmenila na otvorený konflikt.
Wang I povedal, že Washington musí "zaujať racionálny a pragmatický postoj a pracovať s Čínou v rovnakom smere". Zároveň vyzval Spojené štáty, aby prestali zasahovať do čínskych záležitostí.
"Wang zdôraznil tvrdý postoj Číny v súvislosti s Taiwanom a vyzval Spojené štáty, aby sa vyhli bezohľadnému zasahovaniu do vnútorných záležitostí Číny," uvádza čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Čínsky diplomat tiež USA požiadal, aby prestali Čínu "utláčať v hospodárstve, obchode, vede a technológiách a zrušili nelegálne a neodôvodnené sankcie".
Rokovania nepriniesli žiadny zlom
Napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi v posledných rokoch rastie pre nezhody v širokej škále záležitostí, pripomína AFP.
Tie zahŕňajú obchod, americkú vojenskú podporu Taiwanu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, či rastúcu asertivitu Číny v Juhočínskom mori a priateľské vzťahy Pekingu s Ruskom.
Štvrtkové rokovania nepriniesli žiadny zlom, boli však "úprimné, pragmatické a konštruktívne", uviedlo čínske ministerstvo s tým, že sa obe strany sa dohodli na udržiavaní vzájomnej komunikácie.
Blinken sa s Wang Im stretol aj v júni počas prvej cesty šéfa americkej diplomacie do Pekingu po približne piatich rokoch, pripomína AFP.