KYJEV, BRATISLAVA. Na prudkom trávnatom kopci muž v uniforme zameriava svoju pušku. Zaznie niekoľko výstrelov, ktoré zasiahli kopu pneumatík. Okolo neho svoju streľbu cvičia policajti, výstrely sa ozývajú po celej zhrdzavenej strelnici. Kúsok od nej chovajú kravy.
Strelec nie je Ukrajinec, ale 58-ročný bývalý príslušník britskej námornej pechoty, ktorý sa pre Guardian predstavil len ako Alan. Pochádza z Plymouthu a je jedným z mála zahraničných dobrovoľníkov, ktorí dodnes bojujú na ukrajinskej strane.

„Nemôžeme prestať s výcvikom,“ hovorí muž, ktorý na Ukrajinu prišiel v septembri minulého roka. Čoskoro sa vráti na front.
„Rusi možno nie sú vo všeobecnosti veľmi dobrí vojaci, ale nie sú hlúpi. Bolo by nerozumné predpokladať, že medzi nimi nie sú žiadni schopní alebo motivovaní vojaci. Majú kvalitné delostrelectvo a ovládajú elektronické spôsoby vedenia vojny.“
V článku sa dočítate:
- Akú úlohu mal Alan v bojoch o Bachmut.
- V čom boje pripomínali prvú svetovú vojnu.
- Ako sa na fronte správajú ruskí vojaci.
- Ako vznikol pluk Da Vinci Wolves a za čo ho ocenili.
- Čo primalo Alana, aby vycestoval na Ukrajinu, a kde predtým pôsobil.
- Kde ešte Alan nestretol neonacistu.
V Bachmute pri zákopoch
Alan je členom pluku Da Vinci Wolves, o ktorom web MilitaryLand.net píše ako o „najlepšie vycvičenej a vyzbrojenej jednotke dobrovoľníckych zborov“. Pluk vznikol krátko po vypuknutí bojov na východnej Ukrajine v roku 2014, na ktorých sa zúčastňoval po boku regulárnej ukrajinskej armády.
V decembri 2015 sa oddelil od veliacej štruktúry krajne pravicového Pravého sektora a pridal sa k ukrajinským dobrovoľným silám. Pri financovaní sa spolieha na darcov.