BRATISLAVA. Americká komička a herečka Sarah Silverman žaluje spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za chatbotom ChatGPT, a technologického giganta Meta. Firmy podľa nej porušili jej autorské práva pri učení ich systémov umelej inteligencie (AI).
Okrem spomenutej umelkyne sú v skupinových žalobách zapojení aj dvaja ďalší autori, informuje spravodajský portál BBC.
Meta žaloby odmietla komentovať, OpenAI zatiaľ neodpovedala na otázky BBC.
Žaloba voči OpenAI tvrdí, že bez povolenia autorov použila materiály spadajúce pod autorské právo a využila ich na učenie ChatGPT. V prípade firmy Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, sa to týka systému LLaMa AI.
Systém, ktorý je „základný veľký jazykový model“ bol pôvodne uvoľnený pre malú skupinu používateľov, ktorí primárne pracovali na výskume, ale neskôr unikol online. Autori tvrdia, že ich knihy sa objavujú v súbore údajov zostavenom inou organizáciou, ktorý bol použitý na trénovanie systému LLaMa.

Systémy ako ChatGPT sa učia imitovať ľudský jazyk prostredníctvom analýzy veľkých dátových súborov ľudského textu, pripomína BBC. Podľa Patricka Goolda z City University v Londýne je pravdepodobné, že obe žaloby dospejú k otázke, či je učenie veľkého jazykového modelu formou spravodlivého používania alebo nie.
Právnici, ktorí skupine pomáhajú, Matthew Butterick a Joseph Saveri sú už zapojení do skoršej žaloby voči OpenAI, ktorú predložili dvaja autori. Advokáti uvádzajú, že od uvedenia ChatGPT v marci 2023 počuli od spisovateľov, autorov a vydavateľov, „ktorí sa obávajú jeho podivnej schopnosti generovať text podobný tomu, ktorý sa nachádza v textových materiáloch chránených autorskými právami, vrátane tisícok kníh“.
Ďalší právni odborníci však spochybňujú, či možno povedať, že OpenAI kopíruje knihy.