SACRAMENTO, BRATISLAVA. Bola noc desiateho augusta 1969 a riaditeľ siete supermarketov Leno LeBianca so svojou manželkou Rosemary už spali. Zo spánku ich však vytrhla skupina siedmich ľudí, ktorí sa vlámali do ich luxusného domu v Los Angeles.
Išlo o Charlesa Mansona a členov jeho kultu “Rodina”, z ktorých viacerí len noc predtým v dome režiséra Romana Polańskeho zavraždili päť ľudí vrátane jeho manželky a herečky Sharon Tate. Tá bola v tom čase v ôsmom mesiaci tehotenstva.
Deväťnásťročná Leslie Van Houten síce v dome hviezdneho páru nebola, pri druhej vražde však držala Rosemary, zatiaľ čo na ňu jej spolupáchateľ zaútočil. Následne zobrala nôž a sama ju bodla najmenej šestnásťkrát.
V kalifornskom väzení mala za svoj čin zostať do konca života, to sa však v utorok zmenilo. Po 53 rokoch ju vo veku 73 rokov prepustili na slobodu.
Jej právnici hovoria, že sa chce zaradiť do bežného života a svoje činy ľutuje. Pozostalým obetí to však pokoj neprinieslo.
V článku sa dočítate aj:
- čo všetko z moderného sveta nepozná,
- ako na prepustenie reagujú rodiny obetí,
- čo je s ostatnými členmi Mansonovho kultu.
Nevie používať telefón ani kartu
Leslie Van Houten pri vražde Tateovej nebola a Rosemary LaBiancovú dobodala až po jej smrti. Najmladšiu členku Mansonovho kultu však odsúdili za spoluúčasť na vražde na trest smrti, ktorý neskôr zmenili na doživotie.
V minulosti jej žiadosť o prepustenie päťkrát zamietli, z toho trikrát tak urobil súčasný guvernér Kalifornie Gavin Newsom. Tamojší odvolací súd však v máji guvernérovo rozhodnutie zablokoval, čím umožnil jej prepustenie.
Newsom už povedal, že je z konania súdu sklamaný. Voči verdiktu sa však neodvolá, keďže by mal podľa neho len malú šancu na úspech.