ZÁHREB. Genocída, ku ktorej došlo v meste Srebrenica v Bosne 11. júla 1995, sa už nikdy nesmie opakovať a už nikdy nesmieme dovoliť, aby sa toto zlo stalo znovu, uviedol chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v utorok v Deň pamiatky obetí masakru v Srebrenici.
Do Srebrenice prišli tisíce ľudí z celej Bosny aj zo zahraničia.
"S hlbokou úctou voči obetiam a ich rodinám si pripomíname genocídu v Srebrenici, kde bolo popravených vyše 8000 nevinných bosniackych mužov a chlapcov," napísal Plenkovič v odkaze.
Dodatočné pohreby
Po 28 rokoch budú na cintorín uložené pozostatky ďalších 27 mužov a troch dospievajúcich chlapcov. Pripoja sa k vyše 6 600 obetiam masakru, ktoré tam už pochovali.
Príbuzní obetí však často môžu pochovať len časť pozostatkov svojich blízkych, pretože sa zvyčajne nachádzajú roztrúsené v niekoľkých rôznych masových hroboch, niekedy vzdialených aj niekoľko kilometrov od seba.
Vraždy tisícov moslimov
Európska únia pokladá genocídu v Srebrenici za jednu z najtemnejších stránok európskych dejín a Európa si pripomína svoju zodpovednosť a zlyhanie pri ochrane jej obetí, uviedli v utorok v spoločnom vyhlásení šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a komisár EÚ pre rozširovanie Olivér Várhelyi.
V polovici júla 1995 bosnianskosrbské ozbrojené sily dobyli enklávu Bosniakov (bosnianskych Moslimov) v Srebrenici, ktorá bola v tom čase pod ochranou jednotiek OSN a mala byť bezpečným útočiskom.
Bosnianskosrbské sily následne v okolí mesta zavraždili vyše 8 000 ľudí, väčšinou bosniackych mužov a chlapcov. Ich pozostatky sa neskôr našli v rôznych masových hroboch.
Odsúdení srbskí velitelia
Vojnového politického vodcu bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča a jeho vojenského veliteľa Ratka Mladiča odsúdil osobitný tribunál OSN v Haagu za srebrenickú genocídu.
Tento tribunál a súdy na Balkáne dosiaľ odsúdili takmer 50 bosnianskosrbských vojnových predstaviteľov.
Väčšina Srbov a bosnianskych Srbov však stále oslavuje Karadžiča a Mladiča ako národných hrdinov a naďalej bagatelizuje alebo dokonca popiera udalosti zo Srebrenice.