ANKARA, BRATISLAVA. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa svoju krajinu snaží dostať do NATO už dlhšie. Najnovšie chcel získať podporu aspoň na vstup v budúcnosti na návšteve viacerých členských štátov. Z Turecka však odchádzal aj s niečím navyše.
Z Istanbulu v sobotu doviezol späť na Ukrajinu piatich veliteľov, ktorí pred ruskými útokmi bránili prístavné mesto Mariupoľ. Na základe dohody o výmene väzňov s Ruskom pritom mali v Turecku zostať do konca vojny.
Rozhorčený Kremeľ tvrdí, že o chystanom návrate bývalých zajatcov na Ukrajinu nevedel.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež podporil členstvo Ukrajiny v NATO a so Zelenským uzatvoril dohodu o vojenskej výrobe vrátane ďalších dodávok tureckých dronov.
Pritom je dlhoročným spojencom ruského prezidenta a na Rusko pre útok na Ukrajinu odmieta uvaliť sankcie. Takýto postoj však Erdogan zaujal už na začiatku vojny na Ukrajine.
"Teraz chcel ukázať, že je silný a nezávislý zahraničnopolitický aktér a že sa nebojí robiť odvážne kroky, ktoré môžu nahnevať ruského prezidenta Vladimira Putina," hovorí pre SME analytička Amanda Paul, ktorá sa zaoberá Tureckom v bruselskom think-tanku European Policy Centre.
V texte sa dočítate aj:
- čo chcel Erdogan podporou Ukrajine ukázať,
- že turecká podpora Ukrajiny v NATO je dlhodobá,
- do akej roly sa Erdogan rád stavia,
- či príde k oslabeniu vzťahov medzi Ruskom a Tureckom
Protiváha v Čiernom mori
Domov sa cez víkend po mesiacoch vrátilo päť veliteľov - Denys Prokopenko, Sviatoslav Palamar, Serhij Volynsky, Oleh Chomenko a Denys Šleha. Minulý rok takmer tri mesiace pomáhali pred ruskými vojakmi brániť mesto Mariupoľ na pobreží Azovského mora.
Ku koncu bojov sa ukrývali v železiarňach Azovstaľ, ukrajinská armáda im však vlani v máji nariadila, aby sa vzdali. Výmena skupiny väzňov potom prebehla v septembri za pomoci Ankary.