VILNIUS, BRATISLAVA. Kým čakáte na tento autobus, Ukrajina čaká na členstvo v NATO. Nápisy na autobusoch verejnej dopravy v litovskom Vilniuse sa objavili pred tohtotýždňovým summitom Severoatlantickej aliancie.
Práve Litva patrí medzi najbližších spojencov Ukrajiny a jej politickí predstavitelia už mesiace hovoria o tom, že krajina by sa mala dostať po skončení vojny do NATO.
Kľúčový summit, na ktorom sa v utorok a v stredu stretnú hlavy viac ako tridsiatky štátov, môže tento proces urýchliť. Signály z USA a Nemecka však naznačujú, že zo skorého členstva sa Ukrajina tešiť nebude.
Naopak Švédsko, ktorého vstup mesiace blokuje Turecko aj Maďarsko, sa môže k členstvu priblížiť už v najbližších týždňoch. Kým turecký prezident Erdogan ešte v pondelok ráno podmieňoval svoj súhlas prístupovými rokovaniami Turecka s Európskou úniou, večer už názor zmenil.
V článku sa dočítate:
- Prečo bude Joe Biden blokovať členstvo Ukrajiny v NATO?
- Aké bezpečnostné záruky môže Kyjev vo Vilniuse dostať?
- Prečo je Ficov nápad o nárazníkovej zóne zlý?
- Čo môže Ukrajinu donútiť vyrábať jadrové zbrane?
- Ako chcel Erdogan vydierať Západ členstvom v Únii?
Nepripravení na členstvo
Pred desiatimi rokmi členstvo v NATO podporovala menej ako pätina Ukrajincov. Potom prišla ruská anexia Krymu a vojna na Donbase a ľudí podporujúcich členstvo začalo pribúdať.
Ruský námestník ministra zahraničných vzťahov Sergej Rjabkov mesiac pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu zdôrazňoval, že zabrániť Ukrajine a Gruzínsku vo vstupe do aliancie je „pre Moskvu prioritou“.