BRATISLAVA. Francúzsko zakázalo predaj, držbu a prepravu všetkých ohňostrojov počas osláv Dňa dobytia Bastily. Francúzska vláda vydala dekrét zakazujúci používanie „pyrotechnických výrobkov“ na oslavy 14. júla po tom, čo v júni polícia zastrelila mladého muža a krajinu v reakcii na úmrtie zasiahla vlna nepokojov.
Zákaz sa netýka oficiálnych ohňostrojových prehliadok, ktoré organizujú miestne úrady.
„Aby sa predišlo riziku vážneho narušenia verejného poriadku počas osláv 14. júla, bude na území štátu do 15. júla, vrátane, zákaz predaja, prenášania, prepravy a používania pyrotechnických výrobkov a zábavnej pyrotechniky,“ uvádza dekrét zverejnený v oficiálnom vestníku.
Premiérka Élisabeth Borne uviedla, že okrem obmedzenia ohňostrojov zavádzajú aj „masívnu“ prítomnosť bezpečnostných zložiek, aby udržali mier a ochránili „Francúzov počas týchto dvoch citlivých dní“. Pre noviny Le Parisien povedala, že mnohí ľudia sa celkom obávali možnosti nových násilností počas štátneho sviatku.
V súvislosti s nedávnymi protestami skončilo v policajnej väzbe viac ako 3 700 ľudí, medzi nimi najmenej 1 160 mladistvých.