ŽENEVA. Približne 40 humanitárnych pracovníkov zahynulo v Mjanmarsku od vojenského prevratu, ktorý vo februári 2021 zvrhol demokraticky zvolenú vládu Aun Schan Su Ťij. Vo štvrtok o tom informoval vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.
V správe pre Radu OSN pre ľudské práva Türk uviedol, že odsudzuje priame útoky na humanitárnych pracovníkov, ktorí pracujú najmä pre miestne organizácie, a to uprostred bojov medzi vojenskou juntou a jej protivníkmi.
Tieto úmrtia boli podľa Türka súčasťou "úmyselných a cielených" pokusov o zabránenie poskytovania humanitárnej pomoci. OSN už pred tým varovala, že bránenie alebo odmietanie takejto pomoci môže predstavovať vážne porušenie medzinárodných ľudských práv a humanitárnych zákonov.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva v správe tvrdí, že od prevzatia moci armádou zomrelo vyše 3700 ľudí a takmer 24-tisíc osôb úrady zatkli.
AFP dodáva, že tieto čísla zahŕňajú len zaznamenané prípady, čo znamená, že skutočný počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší. Vojenská junta zároveň zničila tovar a infraštruktúru potrebnú na prežitie vrátane potravín, prístreškov a zdravotníckych zariadení, poznamenáva Türk.
Od februára 2021 bolo v dôsledku vojenského prevratu vysídlených takmer 1,5 milióna ľudí a 60-tisíc civilných objektov bolo údajne vypálených alebo zničených, uvádza sa v danej správe. Tretina celkovej populácie - vyše 17 miliónov ľudí - potrebuje určitú formu humanitárnej pomoci.