KYJEV, BRATISLAVA. V druhý deň ruskej invázie na Ukrajinu zasiahla ruská raketa Uragan budovu škôlky a jaslí v meste Ochtyrka na severovýchode Ukrajiny. V tom čase sa v budove a jej okolí skrývalo množstvo civilistov.
„Kráčali sme s manželkou a zrazu prišli výbuchy. Všetci sú pokrytí krvou,“ opisoval situáciu pre organizáciu Amnesty International starší muž.
Aj zábery z miesta ukazovali viaceré menšie diery po výbuchu aj zakrvavené osoby ležiace pred vchodom do škôlky. Pri útoku v Ochtyrke zahynuli traja ľudia vrátane dieťaťa. Zabila ich kazetová munícia – z kazety uvoľnené malé bomby zasiahli viaceré budovy v okolí škôlky.
Spojené štáty tento týždeň schválili práve dodávky kontroverznej kazetovej munície pre Ukrajinu. Vo väčšine západných štátov je jej použitie zakázané, Ukrajina, USA, no ani Rusko či Poľsko sa však k dohovoru o kazetovej munícii neprihlásili.
Vďaka nej môže Ukrajina zasiahnuť pozície ruských vojakov na frontovej línii a postúpiť v protiofenzíve.
V článku sa dočítate:
- Prečo je považovaná kazetová munícia za kontroverznú a kto ju zakázal?
- Koľko z dopadnutých bômb nevybuchne?
- Prečo Ukrajina tieto zbrane chce a ako im môžu pomôcť?
- Kto protestuje proti dodaniu munície z USA?
- Prečo bolo kontroverzné rozhodnutie o strelách s ochudobneným uránom?
Zasypať krajinu mínami
Kazetovú muníciu vyvinuli ešte počas druhej svetovej vojny a pôvodne slúžila najmä na zasiahnutie viacerých cieľov, napríklad zoskupenia vojakov v zákopoch či skupiny vozidiel. Obal rakety nesúcej kazetovú muníciu sa rozpadne vo vzduchu a rozptýli menšie granáty, ktoré by po dopade mali explodovať.
Sporné sú však najmä v tom, že časť rozptýlených granátov po dopade nemusí vybuchnúť a predstavujú tak riziko pre civilistov aj roky po skončení konfliktu.