JERUZALEM, BRATISLAVA. Pod rúškom tmy sa tisíce ľudí presúvali utečeneckým táborom v Dženíne, aby si navzájom ukazovali cestu z oblasti, kde sa v pondelok večer nakrátko zastavila operácia izraelskej armády s názvom Domov a záhrada.
Podľa palestínskych predstaviteľov išlo o tri až štyritisíc ľudí. Zábery Palestínčania prirovnávali k Nakbe, teda ku „katastrofe“ z roku 1948, za ktorú dodnes označujú nútený odchod z územia novovzniknutého štátu Izrael.
„Prišli susedia a povedali, že na streche máme ostreľovačov a máme dve hodiny na to, aby sme odišli,“ povedala už v utorok pre Guardian 66-ročná Umm Haithám Batávíová. „Môj dom zničili aj v roku 2002. Deti sa báli, museli sme rýchlo ujsť bez toho, aby sme si zobrali svoje veci. Zabudla som aj na lieky.“
V článku sa tiež dočítate
- Kedy sa z Dženínu stalo hlavné mesto palestínskeho odporu.
- Ktorá skupina sa prihlásila k útoku v Tel Avive.
- Prečo nemá palestínska samospráva nad Dženínom moc.
- Ako prežívali izraelskú operáciu ľudia v dženínskom tábore.
- Prečo militant verí, že ich Izraelčania nikdy nezlomia.
Izrealská armáda spustila v pondelok ráno zásah v Dženíne, ktorý bol najväčší od roku 2002, keď sa o tento tábor bojovalo počas druhej palestínskej intifády.
Zomrelo vtedy 52 Palestínčanov a 23 izraelských vojakov, palestínsky líder Jásir Arafat o meste hovoril ako o „Dženíngrade“, podľa sovietskeho Stalingradu, kde nacisti prehrali jednu z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.
Odveta teroristu
Armáda židovského štátu začala v pondelok útokmi bezpilotnými lietadlami, nasadila špeciálne jednotky s podporou ostreľovačov a buldozérov. Vstúpili do Dženínu, ktorý armáda označuje za veliace centrum palestínskych teroristov.
Izraelský zásah tentokrát trval dva dni a podľa miestnej vlády pri ňom zomrelo jedenásť ľudí, z toho štyria mali menej ako osemnásť rokov. Zranených bolo 120 ľudí vrátane dvadsiatich vo vážnom stave.

V utorok zas palestínsky terorista v Tel Avive narazil do obrubníka v obytnej časti mesta. Potom vyšiel z auta, a bodal ľudí, až kým ho jeden z civilistov nezastrelil. Zranil ôsmich ľudí, tehotná žena pri útoku prišla o dieťa.
Pokračujú tak odvetné akcie oboch strán. Podľa izraelských úradov plány na viac ako 50 tohtoročných strelieb na Izraelčanov vznikli práve v Dženíne a v tomto meste sa od jesene po vykonaní svojich útokov schovalo devätnásť militantov.
Izraelská tajná služba Šin Bet identifikovala útočníka z utorka ako 20-ročného Abdala Wahába Chalajlálu zo západného brehu, no nie priamo z Dženínu. Predtým nemal záznam v registri trestov.
„Očakávali sme, že v dôsledku našich krokov stúpne motivácia a riziko útokov,“ citujú New York Times šéfa izraelskej polície Jaakova Šabtaja.
K útočníkovi sa prakticky okamžite prihlásilo hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy. Konal vraj „v reakcii na agresiu sionistických okupantov v Dženíne“. V minulosti sa však bežne stávalo, že militanti za svojich členov označovali aj útočníkov, ktorí s nimi dovtedy nemali nič spoločné.