Londýn 7. februára (TASR) - Štvordňovú návštevu britského premiéra Tonyho Blaira v západnej Afrike dnes rozoberajú viaceré londýnske denníky. Blair vlani na jeseň na labouristickej konferencii označil čierny kontinent sužovaný chudobou, prírodnými katastrofami a chorobou AIDS, za jazvu na svedomí sveta.
Premiér však nedávno zožal kritiku opozície i novinárov za svoje údajne "mesiášske" turné po Ázii. A noviny nemlčia ani teraz. Komentátor denníka Times Simon Jenkins obviňuje Blaira z cynizmu a pripomína, že export britských zbraní do Afriky sa za posledné dva roky štvornásobne zvýšil .
Koncern BAE predal napríklad Tanzánii systém protivzdušnej vojenskej obrany na dlh a britská vláda tento obchod nielenže podporila, ale ešte aj tlačí na Svetovú banku, aby Tanzánii odpustila predchádzajúce dlhy.
Blair by podľa Simona Jenkinsa mal prestať podporovať podobné obchody, z ktorých obyčajní Afričania nemajú nič. Tým by oveľa viac než armádne zákazky a občasné subvencie pomohlo, keby Západ prestal s protekcionizmom a otvoril svoje trhy africkým potravinám.
Dá sa protekcionizmus na agrárnom trhu britskej vláde vytýkať? Simon Jenkins sa domnieva, že britskí politici sa na Brusel iba vyhovárajú a v skutočnosti proti európskemu status quo nič nerobia, a aj ich vinou bohatý svet každý deň utráca jednu miliardu dolárov na to, aby svojich farmárov ochránil pred chudobnou konkurenciou z tretieho sveta.
K rovnakému záveru - teda aby sa Afrike otvorili západné trhy - dospel v komentári pre konzervatívny denník Daily Telegraph aj rockový spevák Bob Geldof.