KYJEV, BRATISLAVA. Larysa Mykolajeva prišla vo štvrtok na okraj ukrajinského Záporožia, aby sa spolu s desiatkami ďalších civilistov a záchranárov naučila, čo robiť v prípade jadrovej katastrofy. Niektorých dobrovoľníkov záchranári v žltých oblekoch čistili hadicami s mydlovou vodou alebo dozimetrami merali rádioaktivitu na kolesách áut.
Aj keď Larysu tieto cvičenia znepokojili, rozumie, prečo sa konajú. Jej rodina sa už zásobila bandaskami s pitnou vodou, jedlom a kúpila si aj ochranné masky. „Musíme sa pripraviť na najhoršie a veriť v najlepšie,“ dodáva pre agentúru AP.
Záporožie sa totiž nachádza približne 50 kilometrov vzdušnou čiarou od Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, ktorú už od marca minulého roka okupuje ruská armáda.
V utorok večer generálny štáb Ukrajiny oznámil , že na streche tretieho a štvrtého bloku pribudli neznáme objekty pripomínajúce výbušniny. Ešte cez víkend sa z elektrárne začali sťahovať nietorí ruskí vojaci a na evakuáciu smerom do Ruska vyzvali aj časť zamestnancov. Ruský Rosatom zase tvrdí, že na elektráreň chce v utorok v noci zaútočiť Ukrajina "muníciou obsahujúcou jadrový odpad".
Ukrajinská rozviedka sa obáva, že Rusi môžu pri ústupe elektráreň vyhodiť do vzduchu a zamoriť tak časť ukrajinského územia.
Čo sa dozviete v texte:
- Čo hovorí o mínach a útoku ukrajinská rozviedka?
- Čo našli v elektrárni inšpektori jadrovej organizácie?
- Prečo Rusko zamínovalo brehy pri elektrárni?
- Kedy odstavili posledný blok a čo to znamená?
- Aké je najväčšie riziko výbuchu a čo by zasiahla radiácia?
- Čo by Rusko stratilo útokom na elektráreň?
Zmraziť konflikt ekologickou katastrofou?
Záporožská jadrová elektráreň na okraji mesta Enerhodar je pod ruskou okupáciou už od marca. Pri útoku na elektráreň začalo horieť výcvikové centrum v jej areáli. Do apríla tohto roka donútili zamestnancov podpísať zmluvy s ruským koncernom Rosatom, iným hrozili aj mučením.
Teraz začína Rusko postupne svojich ľudí z elektrárne evakuovať. Už v piatok ukrajinská rozviedka informovala, že prví zamestnanci Rosatomu z elektrárne odišli, medzi nimi aj hlavný inšpektor či šéf právneho oddelenia, ktorí odišli na okupovaný Krym.
Aj ukrajinskí zamestnanci, ktorí podpísali kontrakt s Rosatomom, dostali odporúčanie na evakuáciu do stredy 5. júla. Zostávajúci zamestnanci dostali podľa rozviedky inštrukciu „v prípade núdze viniť Ukrajinu“.