PARÍŽ, BRATISLAVA. Hneď ako výtržníci rozbili prvé výklady, Julien, manažér jedného obchodu v blízkosti parížskeho Louvru, okná zadebnil.
„Vyhli sme sa najhoršiemu,“ vysvetľuje pre belgický denník Le Soir. K násilným protestom sa stavia s rezervou.
„Neviem to pochopiť, ničením len všetko zhoršia. Obchodníci si už veľa vytrpeli, podobne ako počas protestov žltých viest, ale aj cez covid. Nevyzerá to na prvý týždeň výpredajov,“ vraví.
Aj v nedeľu mohli pracovníci jeho prevádzky odísť skôr z práce, pretože protesty spôsobili aj obmedzenie verejnej dopravy. „Takmer všetci bývame na okraji Paríža. Nechceme cestou domov zažívať nepríjemnosti pre dopravu,“ dopĺňa Julien.

Posledných osem rokov sa Francúzsko spamätáva z viacerých kríz - od teroristických útokov v roku 2015 cez demonštrácie hnutia žltých viest v rokoch 2018 a 2019 po covidové obmedzenia a následné protesty spojené so zvýšenou cenou pohonných látok a s dôchodkovou reformou.
Teraz čelí Francúzsko nepokojom po usmrtení 17-ročného Nahela, tínedžera s alžírskymi koreňmi, ktorého v utorok zastrelil policajt počas kontroly. Niekoľko dní trvajúce násilné protesty už ovplyvňujú aj turizmus a môžu mať vplyv aj na bezpečnosť počas budúcoročnej letnej olympiády.
V texte sa dočítate:
- O vplyve parížskych nepokojov na olympijské hry
- Ktoré krajiny neodporúčajú cestovať do Francúzska
- Čo odporúča Slovensko pri ceste do Francúzska
Nepokoje zranili aj turistov
Karikaturisti stále sedia pri kultúrnych pamiatkach a parížske ulice sú plné hudby od pouličných hudobníkov a ruchu turistov. Hlavné mesto sa pripravuje aj na oslavy štátneho sviatku Dňa dobytia Bastily 14. júla, na Place de la Concorde (Námestie svornosti) už vztýčili aj tribúny.