GROZNYJ. V autonómnom Čečensku na ruskom severnom Kaukaze prepadli a zbili reportérku opozičného denníka Novaja gazeta Jelenu Milašinovú a advokáta Alexandra Nemova.
"Neznámi (útočníci) v maskách ich prepadli na ceste z letiska do Grozného, surovo ich zmlátili, zničili im techniku a dokumenty," oznámila redakcia spomínaného denníka na sociálnej sieti.
Novinárka a advokát sa teraz podľa ruskej organizácie na ochranu ľudských práv nachádzajú v nemocnici v Groznom.

O prípad sa podľa štátnej agentúry TASS zaujíma ruský zväz novinárov a rada pre ľudské práva pôsobiaca pri úrade prezidenta Vladimira Putina.
"Nemov ťažko hovorí a hýbe sa, Milašinovej zlámali prsty a pravidelne stráca vedomie. Má podliatiny po celom tele, oholili jej hlavu a celú ju poliali zeleným farbivom," uviedla ruská redakcia BBC s odvolaním sa na organizáciu na obranu ľudských práv Memorial.
Roztok zeleného farbiva sa v Rusku používa ako antiseptikum. Útoky touto látkou sú v Rusku celkom časté. Teraz uväznený opozičný líder Alexej Navaľnyj v roku 2017 po takomto útoku takmer oslepol.
Šéf výboru pre informačnú politiku Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Alexej Puškov považuje za nevyhnutné obrátiť sa na vedenie federálnej kriminálnej ústredne a generálnej prokuratúry, aby prípadu venovala "osobitnú pozornosť".
Milašinová vlani vo februári z Ruska radšej utiekla kvôli vyhrážkam smrťou, ktoré jej osobne adresoval čečenský vládca a blízky Putinov spojenec Ramzan Kadyrov.
Loading
...
Novinárka jeho hnev vyvolala tým, že informovala o popravách bez súdu v autonómnej republike a o prípade bývalého sudcu čečenského najvyššieho súdu Sajdiho Jangulbajeva, ktorý sa Kadyrovovi znepáčil. Sudca je vzhľadom na svoje niekdajšie postavenie v exile v Rusku v bezpečí.
Sudcovu manželku Zaremu Musajevovú však vlani v januári unieslo čečenské komando z Nižného Novgorodu do Čečenska. Podľa syna Musajevovej zmizli bez stopy aj desiatky príbuzných.

Musajevovej syn vraví, že počas pobytu vo väzení sa jej zhoršil zrak. Má tiež silné bolesti chrbta, ktoré jej prakticky bránia v pohybe.
Súd v Groznom ju odsúdil na 5,5 roka odňatia slobody za násilie proti policajtovi a podvod.
Milašinová a Nemov prileteli do čečenskej metropoly na vynesenie rozsudku nad Musajevovou. Cestou z letiska zablokovali ich vozidlo tri autá s ozbrojencami a následne ich zbili.
Lekári v Groznom zistili početné pomliaždeniny, útočníci novinárke zlomili niekoľko prstov, napísal denník Kommersant s odvolaním sa na organizáciu Tím proti mučeniam, predtým známu ako Výbor proti mučeniu.
"Počas bitky im hovorili: Varovali vás, odíďte odtiaľto a nič nepíšte," uviedol Memorial podľa BBC.
Nemov má zranenú nohu, zrejme nožom, Milašinová nie je schopná prevozu. "Oboch ich kopali, bili ich rukami a plastovými rúrami a pripomínali im všetky ich aktivity: prácu, súdy, súdne procesy, na ktoré chodili, a o čom Milašinová písala.
Súdiac podľa tohto všetkého to zjavne nebolo lúpežné prepadnutie. Prepadli ich kvôli svojej činnosti," uviedol vedúci Tímu proti mučeniam Sergej Babinec.
Milašinová ako reportérka denníka Novaja Gazeta písala o obchode s drogami, boji proti terorizmu a o vraždách novinárov.
Zaoberala sa vyšetrovaním vraždy kritičky Kremľa a Kadyrova Anny Politkovskej. V roku 2006 bol na Milašinovú spáchaný atentát v Beslane, pripomenul Kommersant.