BANGKOK. Slon, ktorého pred vyše 20 rokmi darovalo Thajsko Srí Lanke, sa vrátil v nedeľu do svojej rodnej krajiny po diplomatickom spore súvisiacim s jeho zaobchádzaním.
Spor vypukol vlani
Údajné týranie 29-ročného slona menom Muthu Raja riešili krajiny na najvyššej politickej úrovni a ľútosť nad možným zlým zaobchádzaním so zvieraťom vyjadril srílanský premiér priamo thajskému kráľovi.
Spor medzi ázijskými krajinami vypukol vlani, keď thajský veľvyslanec navštívil budhistický chrám, ktorý sa mal o slona starať.
Zviera ale našiel v žalostnom stave, s kožou pokrytou vredmi a v bolestiach. Slona previezli do zoologickej záhrady blízko Kolomba a darilo sa mu lepšie, thajská vláda ale napriek tomu trvala na tom, že chce zviera získať späť.
Podľa ochrancov zvierat bolo zviera v chráme nútené pracovať s ľuďmi ťažiacimi drevo a jeho rany, z ktorých niektoré mu údajne spôsobili jeho ošetrovatelia, boli zanedbávané.
V Thajsku tak Muthu Raja podstúpi hydroterapiu, aby sa mu preliečili zranenia, ktorého mu ostali na prednej ľavej nohe.
Previezli ho lietadlom
Tento približne 4 000 kilogramov ťažký cicavec napokon v nedeľu dorazil do rodného Thajska, kam ho v špeciálnom oceľovom kontajneri priviezli na palube nákladného lietadla Iľjušin Il-76.
Podľa thajského ministra životného prostredia Varawuta Silpa-archu cestoval slon päť hodín a všetko prebehlo v poriadku.
Úrad teraz ho teraz chcú presunúť do prírodnej rezervácie neďaleko mesta Čiang Mai, kde bude umiestnený do karantény.
Loading
...
Slony už za hranice neposielajú
Slony sú na Srí Lanke považované za posvätné a sú chránené zákonom.
Srílanský premiér Dinéš Gunavardena povedal, že osobne thajskému kráľovi vyjadril ľútosť Srí Lanky nad stavom slona.
Thajsko podľa ministra Varawuta už prestalo posielať za hranice slony a thajské diplomatické misie preverujú podmienky chovu slonov, ktoré Thajsko za svoje hranice poslalo už skôr.