Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
NANTERRE. Keď v sobotu na parížskom predmestí pochovávali tínedžera, ktorý sa stal obeťou policajnej streľby, ulice v blízkosti miesta jeho posledného odpočinku odrážali stav národa zmietaného nepokojmi.
„Spravodlivosť pre Nahela,“ stálo na grafite pri zhorenom aute. Vo vzduchu bol stále cítiť zápach dymu.
V tejto prevažne robotníckej štvrti, kde žije mnoho obyvateľov pôvodom zo severnej a západnej Afriky, sa neobjavila žiadna väčšia skupina policajtov, ale v oblasti, ktorá hraničí s modernou obchodnou štvrťou, hliadkovali mladí muži a odháňali novinárov. Mešita, v ktorej sa konala bohoslužba, bola pre verejnosť zatvorená.
Nahel M., muž severoafrického pôvodu, mal len 17 rokov, keď ho začiatkom tohto týždňa zastrelil policajt pri pokuse o cestnú kontrolu na ceste v Nanterre. Jeho smrť podnietila niekoľkodňové celoštátne nepokoje, pri ktorých zatkli alebo zadržali tisíce ľudí.
Úrady sa snažia nepokoje potlačiť a francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu zrušil dlho očakávanú štátnu návštevu Nemecka.
Vláda v očakávaní ďalších násilností v sobotu neskoro večer zmobilizovala približne 45-tisíc policajtov a úradom nariadila pozastaviť autobusovú a električkovú dopravu. Podľa miestnych médií francúzske súdy ešte predtým vyniesli prvé tresty odňatia slobody pre výtržníkov.
Vo veľkých mestách vrátane Paríža, Marseille a Lyonu sa odohrali strety polície a demonštrantov aj v sobotu večer.
Symbol strachu
„Dnes čelíme... veľmi ťažkej chvíli,“ povedal pre francúzske noviny Le Monde starosta Nanterre Patrick Jarry. „Je tu veľký smútok a hlboké rozhorčenie. Dnes je prvoradá požiadavka spravodlivosti.“
Rodina zastreleného Nahela v sobotu dúfala, že pohreb bude práve takýmto momentom – chvíľou smútku a spomienok, ktoré nenarušia médiá, násilie a politické prepady. „Rodina dúfala v diskrétnosť,“ povedal v rozhovore ich právnik Yassine Bouzrou.
V Nanterre a na ďalších francúzskych predmestiach, kde menšinové komunity často zápasia s diskrimináciou a vysokou nezamestnanosťou, sa však Nahel stal symbolom strachu, ktorý tu mnohí cítia zoči-voči polícii. Miestni sú presvedčení, že francúzske orgány činné v trestnom konaní často konajú beztrestne a diskriminujú menšinové komunity.
Občania severoafrického pôvodu tvoria veľkú časť z miliónov ľudí z etnických menšín žijúcich vo Francúzsku. Presné čísla nie sú dostupné, keďže vláda vo veľkej miere zakazuje zber údajov o etnickej alebo náboženskej príslušnosti obyvateľstva.
Chudobní obyvatelia Nanterre
Mnohí obyvatelia Nanterre sa vidia v Nahelovi, francúzskom občanovi s alžírskymi a marockými koreňmi, ktorý miloval motorky a rapovú hudbu.
Právnici Nahelovej rodiny tvrdia, že nemal žiadny záznam v trestnom registri. Miestny prokurátor však uviedol, že už v minulosti nerešpektoval pokyny polície, keď ho zastavili. Na cestách bol často, pracoval ako kuriér.
„Nahel nebol zločinec,“ povedal pre noviny Sud Ouest začiatkom tohto týždňa Jean-François Puech, zakladateľ združenia Ovale Citoyen.
Podľa Puecha sa Nahel začiatkom tohto roka zúčastňoval na podujatiach, ktoré organizovalo miestne športové združenie. „Nahel bol pre mňa typickým príkladom dieťaťa z tejto štvrte,“ povedal Puech a dodal, že „chcel odtiaľ ujsť“.
Podľa údajov národného štatistického úradu žije približne 20 percent obyvateľov Nanterre v chudobe.
Demonštranti tvrdia, že ich hnev znásobilo to, že policajti sa podľa nich pokúšali zločin ututlať.
Pôvodná policajná verzia naznačovala, že sa do nich obeť s autom pokúsila vraziť. Videonahrávky však boli v rozpore s výpoveďami polície a ukazovali policajta, ktorý zrejme vystrelil, keď sa auto vzďaľovalo.
„Záznam jasne ukazuje, že policajt nebol v nebezpečenstve a že nemal právo strieľať,“ povedal Bouzrou.
Úrady zadržali policajta podozrivého zo zastrelenia tínedžera a vyšetrujú ho pre úmyselné zabitie.
V rozhovore pre francúzsku televíznu sieť BFM právnik zadržaného policajta Laurent-Franck Lienard uviedol, že policajt namieril zbraň Nahelovi na nohu a neúmyselne stlačil spúšť, čím zasiahol hruď obete, keď sa auto rozbiehalo. „Je zrejmé, že policajt nechcel vodiča zabiť,“ povedal Lienard pre BFM.
Ďalšia politická výzva
Macron streľbu hneď odsúdil, ale zatiaľ ešte neodpovedal na všetky výzvy na vyvodenie zodpovednosti a na sprísnenie policajných pravidiel používania zbraní.
Podľa odborníkov počet podobných prípadov policajnej streľby v posledných rokoch prudko vzrástol po tom, ako bol v roku 2017 prijatý zákon, ktorý zmiernil podmienky pre políciu v rámci streľby na pohybujúce sa vozidlá, ak predpokladá, že predstavujú potenciálne smrteľnú hrozbu.
Pre Macrona sú nepokoje ďalšou politickou výzvou v roku, ktorý už aj tak naštrbil jeho politické ambície. K nárastu napätia došlo po rozsiahlych protestoch začiatkom tohto roka v súvislosti s jeho nepopulárnou snahou zvýšiť vek odchodu do dôchodku vo Francúzsku.

„Macron dúfal, že po protestoch v súvislosti s dôchodkovou reformou sa krajina pohne vpred. Tieto nepokoje však podkopú jeho schopnosť obnovy a opäť poškodia vnímanie obrazu Francúzska v Európe a vo svete,“ povedal Mujtaba Rahman, výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti Eurasia Group zaoberajúcej sa politickými rizikami.
V sobotu Macron odložil plánovanú návštevu Nemecka, ktorá mala byť prvou štátnou návštevou francúzskeho prezidenta v krajine za posledných 23 rokov.
Na rozdiel od roku 2005, keď vo Francúzsku vypukli porovnateľné nepokoje, Macron „čelí zložitejšiemu a roztrieštenejšiemu politickému prostrediu,“ vraví Rahman.
„Opozičné strany tvrdej ľavice a krajnej pravice sa teraz snažia využiť krízu na ďalšie oslabenie Macrona a jeho vlády,“ povedal.
Na tejto správe sa podieľali Adela Suliman, Kate Brady, Ruby Mellen a Emily Rauhala.
Autor: Rick Noack