MOSKVA, BRATISLAVA. Ľudia z jeho okolia hovoria, že sa „patologicky bojí o vlastný život“, pri stretnutí so zahraničnými lídrami dlho vyžadoval karanténu, nepoužíva telefón a hovorí sa aj o tom, že využíva dvojníkov.
Napriek tomu pricestoval ruský prezident Vladimir Putin v stredu do Derbentu v autonómnej republike Dagestan, objímal sa tam s ľuďmi a pózoval na spoločných fotografiách. Podobné verejné stretnutia s obyvateľstvom sú pre ruského prezidenta výnimočné.
Teraz, po víkendovej vzbure žoldnierskej skupiny Wagner, sa však Putin snaží ukázať, že je obľúbený líder, ktorý zabránil vypuknutiu občianskej vojny v Rusku.
„Rusko zložilo skúšku dospelosti,“ písala už v nedeľu v reakcii na ukončenie vzbury štátna tlačová agentúra RIA Novosti. Ruskí propagandisti začínajú popierať aj to, že vôbec išlo o vzburu.
V článku sa dočítate:
- prečo ruskej propagande trvalo, kým na vzburu zareaguje,
- aký manuál dostali prokremeľskí novinári po skončení vzbury wagnerovcov,
- prečo prorežimoví politológovia popierajú, že vôbec k vzbure došlo,
- ako prezentujú Putina ako záchrancu, za ktorého sa postavil ruský ľud.
Oslavovali odchod, nie príchod wagnerovcov
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin bol pevnou súčasťou ruskej propagandy, konštatuje magazín Politico.
Len jeho oficiálny profil na sociálnej sieti telegram sleduje takmer 1,4 milióna ľudí, jeho podporovatelia a vojenskí blogeri blízki wagnerovcom zase patria medzi tých najsledovanejších.
Prigožin práve ich využíval ako nátlakový nástroj na armádu a jej vedenie, ktoré chcel aj počas sobotnej vzbury zosadiť. Patril medzi nich aj Maxim Fomin, známejší pod pseudonymom Vladlen Tatarskij, ktorého v apríli pri útoku v petrohradskej kaviarni zabila nálož ukrytá v soške.
Keď však Prigožinova súkromná armáda v sobotu nadránom obsadila Rostov nad Donom a začala sa v konvoji presúvať smerom na Moskvu, mnohí vojenskí blogeri aj propagandisti boli zmätení.