VARŠAVA, BRATISLAVA. Pred rokom sa Jaroslaw Kaczyński, líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), stiahol z postu vicepremiéra, aby sa mohol „viac venovať blížiacim sa voľbám“. Presne po roku sa Kaczyński do vlády vracia a ukazuje, že Poľsku v skutočnosti stále vládne on – miesto mu uvoľnili zvyšní štyria vicepremiéri, ktorí rezignovali, a na rozdiel od nich si na rokovaní vlády sadol za vrch stola, po pravici premiéra Morawieckeho.
Kaczyński sa do najvyššej politiky vracia len chvíľu po tom, čo opozičné strany vytiahli do poľských ulíc státisíce podporovateľov na protesty proti kontroverznému zákonu o ruskom vplyve. Zákon, ktorý mohol odstaviť od volieb aj Kaczyńského najväčšieho súpera a lídra opozície Donalda Tuska, skončil fiaskom. Opozíciu, naopak, posilnil.
Predseda, ako Kaczyńského mnohí titulujú, chce teraz prevziať iniciatívu a získať stratené hlasy naspäť. „Aby zakryli svoje neúspechy a ďalšie problémy v kampani, siaha strana Právo a spravodlivosť po zaužívaných zástupných volebných témach,“ vraví politológ Filip Pazderski. Kaczyński tak opäť vyťahuje migráciu aj kritiku Bruselu. Navyše podoba budúcej vlády môže v Poľsku závisieť aj od krajnej pravice.
Loading
...
Odpor proti Bruselu aj Prahe
Počas uplynulej soboty sa v Poľsku volebná kampaň rozbehla naplno – päť hlavných politických skupín v Poľsku sa vybralo do rôznych regiónov, každá s výrazne inou rétorikou a témou.
Kaczyński pôvodne plánoval kampaň v Lodži, štvrtom najväčšom poľskom meste, napokon však odcestoval do malého mesta Bogatynia neďaleko českých hraníc, kde sa nachádza Turów, jedna z najväčších hnedouhoľných baní v Poľsku. Tá mala prestať fungovať už pred troma rokmi, poľská vláda jej však predĺžila licenciu a chce ju udržať v chode ešte aspoň dvadsať rokov – napriek tomu, že české obce sa sťažujú na vysýchajúce studne a Nemci na riziko zosuvov.