PARÍŽ, BRATISLAVA. Sedemnásťročný Nahel v utorok šoféroval auto po západnom predmestí Paríža, keď ho zastavili policajti. Stretnutie s nimi sa mu nakoniec stalo osudným.
Policajti mu nariadili odstaviť auto, pretože porušením viacerých pravidiel cestnej premávky ohrozoval ľudí na ceste. Rutinná kontrola sa však rozvinula do smrteľnej tragédie po tom, ako jeden z policajtov na chlapca vystrelil a ten namieste zomrel. Policajt navyše o priebehu incidentu klamal, čo neskôr ukázalo video na sociálnych sieťach.
Konanie polície odsúdil francúzsky prezident Emmanuel Macron, rovnako však kritizoval násilné protesty, ktoré po smrti mladíka vypukli v Paríži aj v iných francúzskych mestách. Na štvrtok zvolal krízové zasadnutie vlády, matka zosnulého tínedžera zas vyzvala na pochod na jeho pamiatku.
„Mala som len jeho. Bol môj život. Môj najlepší priateľ. Bol pre mňa všetkým,“ povedala o svojom zabitom synovi.
V článku sa dočítate aj:
- Ako prebiehajú protesty.
- Ako sa na nepokoje pripravuje polícia.
- Čoho sa vláda obáva.
V Nahelovej štvrti panuje napätie
Takmer okamžite po tom, ako sa rozšírila správa o chlapcovom úmrtí, vypukli násilné protesty. Demonštranti hádzali po policajtoch petardy, tí odpovedali gumovými projektilmi. Protestujúci podpálili aj viaceré úradné budovy a policajné autá, v meste Clamart v juhozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža napríklad zhorela električka.
„Panuje tu atmosféra napätia,“ opísal redaktor televízie France24 Mark Owen v stredu večer situáciu v Nanterre, odkiaľ Nahel pochádzal a kde aj zbraňou policajta zomrel.
„Je to chudobná štvrť a mnohých ľudí sa dotklo, čo sa stalo. Ak sa vo Francúzsku rozprávate s ľuďmi, ktorí sú inej ako bielej farby pleti, povedia vám, že polícia im robí problémy,“ priblížil Owen.
V priebehu dvoch dní po Francúzsku zatkli najmenej 180 ľudí a hlásia zhruba 170 zranených policajtov. Protesty prebiehajú v Paríži, ale aj ďalších väčších mestách ako Toulouse či Lyon. Najrozšírenejšie sú však na predmestiach hlavného mesta, ktoré sú známe početnými prisťahovaleckými komunitami, aj zo severnej Afriky.
Loading
...
„Máme plné zuby toho, že s nami takto zaobchádzajú. Toto je za Nahela,“ citovali francúzske médiá jedného z dvojice mladých mužov, ktorí do horiacej barikády pridávali smetné koše. Moja rodina vo Francúzsku žije tri generácie, no nikdy nás tu neprijmú, povedal zas druhý z nich.
Sám Nahel pochádzal z alžírsko-francúzskej rodiny.