MADRID. Vedci v Španielsku predstavili prototyp umelej maternice, ktorá by v budúcnosti mohla pomôcť extrémne nedonoseným deťom.
Prístroj, ktorý udržiava plod v ochrannom prostredí a dodáva mu živiny cez pupočník, by mal poskytnúť potrebný čas na zvýšenie zrelosti pľúc, tráviaceho traktu alebo mozgu, a zvýšiť tak šance predčasne narodených detí na zdravý život.
Na výskumnom projekte centra BCNatal sa podieľajú desiatky odborníkov, ktorí zatiaľ umelú maternicu testujú na zvieracích mláďatách. Nedonosené jahňatá v ňom dokázali udržať pri živote 12 dní.

"Snažíme sa vyvinúť systém, ktorý nám umožní starať sa o plod mimo tela matky, ale v podmienkach podobných akoby bol vo vnútri, s dýchaním cez pupočnú šnúru... kŕmením cez pupočnú šnúru, obklopené tekutinou s konštantnou teplotou," povedal Reuters šéf projektu Eduard Gratacós.
Podľa neho sa systém snažia vylepšiť lekári mnohých rôznych špecializácií ale aj inžinieri. "Je to výzva a ide o veľmi chúlostivú úlohu, keď chcete prelstiť prírodu a niečo také umožniť," dodal.
Za extrémne nedonosené sa pokladajú novorodenci, ktorí sa narodia už po šiestich mesiacoch tehotenstva alebo ešte skôr. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že v roku 2019 zomrelo po celom svete na 900-tisíc takýchto detí.