RÍM, BRATISLAVA. Mladý muž prišiel k stene Kolosea, jednej z najznámejších pamiatok Ríma, Talianska aj sveta. Ivan + Haley 23/26/23, vyryl kľúčmi do steny stavby starej dvetisíc rokov.
Chcel tak zanechať svoju stopu a spomienku na návštevu Ríma so snúbenicou. Príbeh sa však neskončil, po pár dňoch sa totiž po ňom spustilo pátranie. Iný turista ho totiž pri čine nahral na video a zverejnil ho na sociálnej sieti Reddit.
Riaditeľka Kolosea Alfonsina Russoová pre New York Times spresnila, že Ivan poškodil stenu, ktorú postavili pri rekonštrukcii v 19. storočí. „To, či ide o stenu z 19. storočia, alebo pôvodnú, nemení nič na skutočnosti, že ide o vandalizmus,“ povedala.
Nie je to prvýkrát, čo turisti poškodili pamiatku, ale páchateľov väčšinou prichytia, lebo ich nahlásia iní turisti. „Je to predsa dedičstvo nás všetkých,“ poznamenala.
Pátranie nemusí byť príliš komplikované, keďže na videu vidno tvár turistu. Hľadať ho začali karabinieri (vojenskí policajti) aj ich špeciálna jednotka na boj proti krádežiam umenia a poškodzovaniu pamiatok, ktorá je prvá na svete svojho druhu a dodnes asi najúspešnejšia.
V článku sa tiež dočítate:
- kto riadi umelecké komando
- aké zásahy sa mu už podarili
- aké skúsenosti s vandalizmom má Taliansko
- prečo chce vláda viac trestať turistov aj ekoaktivistov
- čo majú spoločné turisti s Vizigótmi
Katalóg ukradnutých artefaktov
Koncom 60. rokov a začiatkom 70. rokov minulého storočia sa začali množiť prípady krádeží vzácnych artefaktov z vykopávok a iných miest, ktoré sa potom predávali do múzeí. V roku 1970 preto vznikla na pôde UNESCO medzinárodná Dohoda o zákaze a prevencii nelegálneho dovozu, vývozu a presunu práv na kultúrny majetok.
V tom čase už rok v Taliansku fungovalo osobitné oddelenie na ochranu kultúrneho dedičstva, Comando tutela patrimonio culturale, známe ako umelecká jednotka karabinierov. Obyčajní karabinieri spadajú pod ministerstvo obrany, no táto jednotka spolupracuje aj s ministerstvom kultúry.