MOSKVA, BRATISLAVA. Tento víkend ukázal, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina môže čeliť ozbrojenému odporu nielen na ukrajinskom fronte. V sobotu totiž na Moskvu mierilo asi 25-tisíc žoldnierov, z ruskej metropoly odchádzali oligarchovia a zrejme aj prezident Vladimir Putin.
Skončilo sa to však podobne rýchlo, ako sa to začalo. Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin otočil a ťaženie ukončil. Namiesto konfrontácie s Kremľom si zvolil dobrovoľný exil v Bielorusku a zrejme sa bude musieť vzdať velenia nad jednotkami, na ktorých v poslednom desaťročí kráľovsky zarábal.

Čo presne za tým bolo, sú len špekulácie. Rovnako ako skutočná motivácia Prigožina, budúcnosť wagnerovcov alebo to, čo to bude znamenať pre iné štáty, kde wagnerovci pôsobia. Jasné je v súčasnosti to, že Putin ostáva pri moci v Kremli a podľa vyjadrení jeho spolupracovníkov incidenty vývoj vojny na Ukrajine neovplyvnili.
Vojna na Ukrajine trvá už 489 dní, pozrite si prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa v súvislosti s ňou odohralo uplynulý týždeň.
- Krvavá, pomalá, ale vytrvalá protiofenzíva
- Putin volá wagnerovcov späť
- Peking stojí za spojencom
- Odpália Rusi elektráreň?
- Kto zaplatí obnovu a prečo práve Rusi?
- Návrh z Česka - zobrať Rusom majetky
- Maďarsko naďalej blokuje pomoc
Loading
...
Krvavá, pomalá, ale vytrvalá protiofenzíva
Aj keď oveľa väčšia pozornosť sa v posledných dňoch zameriavala na ozbrojené incidenty na ruskom území, ukrajinská armáda pokračovala vo svojej protiofenzíve.
Zásadne sa nezmenila jej podoba - naďalej je veľmi krvavá. Vytrvalá, ale pomalá, keďže ruskí okupanti sa v posledných mesiacoch zakopali vo viacerých obranných líniách.