SME

Chatbot si za radu úplatky nepýta, na rozdiel od úradníkov

Chudobným pomáha dostať sa k štátnej podpore.

V Indii sa buduje viacero chatbotov s umelou inteligenciou, ktorí majú pomáhať znevýhodneným ľuďom.V Indii sa buduje viacero chatbotov s umelou inteligenciou, ktorí majú pomáhať znevýhodneným ľuďom. (Zdroj: Aparna Jayakumar — Bloomberg)

Text vyšiel pôvodne na webe agentúry Bloomberg.

ChatGPT sa rýchlo udomácnil v sofistikovaných budovách investičných bánk či farmafiriem. Umelá inteligencia teraz prichádza k obrovskému množstvu pracovníkov, ktorí sú zväčša technicky negramotní a nehovoria po anglicky - pomocníci v domácnosti, smetiari či farmári, ktorí zápasia s mnohými problémami.

V preplnených štvrtiach Bangalúru sa zberači odpadkov, kuchári a upratovačky zúčastňujú na testovaní umelej inteligencie, ktorého cieľom je pomôcť najchudobnejším ľuďom v krajine dostať sa k peniazom z vládnych programov na boj proti chudobe bez toho, aby sa zaplietli do byrokracie a korupcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to príležitosť pre ľudí, ako je Vijayalakšmi, ktorá zarába len 100 dolárov mesačne varením pre domácnosti v Jayanagare. Svoj smartfón používa iba na základné účely, po anglicky nevie. Napriek tomu sa v jedno dusné aprílové popoludnie pripojila ku skupine domácich pomocníkov, ktorí experimentovali s technológiou umelej inteligencie.

Bezplatná pomoc

Vijayalakšmi, ktorá vystupuje pod jedným menom, ako je to v južnej Indii bežné, položila chatbotu vo svojom rodnom jazyku kannada otázku o štipendiách na vzdelávanie. Po chvíľke jej odpovedal hlas podobný ľudskému s vysvetlením, akú štátnu pomoc má k dispozícii jej 15-ročný syn.

Hoci zmena, ktorú prinieslo novembrové vydanie ChatGPT spoločnosťou OpenAI, vyniesla do popredia obavy z úlohy umelej inteligencie pri šírení dezinformácií a potenciálnej strate pracovných miest, testy v Bangalúre a v Mewate na severe Indie ukazujú, že tento nástroj môže pomôcť znížiť sociálnej rovnosti, pomáhať v profesionálnej komunikácii, posilňovať postavenie ľudí, ktorí nemajú jazykové znalosti, a pomáhať ľuďom so zdravotným postihnutím, ako napríklad používateľom osobného asistenta pre zrakovo postihnutých BeMyEyes.

SkryťVypnúť reklamu

Odstránenie jazykových a technických bariér je mimoriadne dôležité v Indii, kde podľa OSN približne 16 percent ľudí žije v chudobe. Najľudnatejšia krajina sveta sa snaží byť plne otvorená vývoju umelej inteligencie, na rozdiel od Číny, ktorá zakazuje používanie ChatGPT, a USA a Veľkej Británie, ktoré premýšľajú, ako umelú inteligenciu regulovať.

Indickí ministri tvrdia, že krajina sa neponáhľa so zavedením regulácií a namiesto toho môže nájsť spôsoby, ako inovovať a využívať technológiu na vyrovnávanie jazykových, vzdelávacích a kultúrnych nerovností.

V Indii sa buduje viacero chatbotov s umelou inteligenciou, ktoré majú pomôcť znevýhodneným osobám pri hľadaní právnej spravodlivosti, poskytovať rady poľnohospodárom a pomáhať migrujúcim pracovníkom získať podporu v mestách.

SkryťVypnúť reklamu

„Miliardy ľudí zostávajú pre technológie pozadu, ale umelá inteligencia im môže pomôcť prekonať bariéry gramotnosti a technickej zdatnosti,“ povedal Rahul Matthan, partner, ktorý vedie technologickú prax v advokátskej kancelárii Trilegal a je poradcom indického ministerstva financií pre digitálnu verejnú infraštruktúru. „Plošné zákazy alebo rozsiahla regulácia nie sú pre Indiu tou správnou cestou.“

Priveľké problémy

Satya Nadella, výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft narodený v Indii, začiatkom tohto roka na Svetovom ekonomickom fóre diskutoval o tom, ako by umelá inteligencia mohla zmeniť život obyvateľov odľahlej dediny.

„Veľký základný model vyvinutý na západnom pobreží USA sa pred niekoľkými mesiacmi dostal k vývojárovi v Indii,“ povedal Nadella. „Nikdy predtým som nevidel takýto druh šírenia. Čakáme, že priemyselná revolúcia sa po 250 rokoch dostane do veľkých častí sveta.“

SkryťVypnúť reklamu

Bleskové šírenie technológie však mnohých skôr znepokojuje. Testy s chudobnými v Bangalúre sa uskutočnili práve v čase, keď výkonný riaditeľ OpenAI Sam Altman vyzval amerických zákonodarcov, aby regulovali umelú inteligenciu, pričom formuloval obavy z politickej manipulácie, dezinformácií o zdraví a hypercielenej reklamy. Altman a ďalší vedúci predstavitelia spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou odvtedy varovali pred existenčnými škodami tejto technológie vrátane rizika ľudského vyhynutia.

Obavy panujú aj v Indii, kde Jibu Elias, vedúci pracovník spoločnosti Mozilla pre zodpovednú informatiku so sídlom v Naí Dillí, vyjadril obavy týkajúce sa súhlasu, ochrany osobných údajov a bezpečnosti. To je problematické najmä pri ľuďoch, ktorí môžu mať nedostatok technických zručností a formálneho vzdelania.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadna zo žien v Bangalúre nepočula o ChatGPT a niektoré z nich vzdali snahy získať pomoc, keď narazili na jazykovú bariéru a na úradníkov a sprostredkovateľov, ktorí od nich za radu žiadali úplatky.

Bangalúrske testy viedol Saurabh Karn a jeho tím z neziskovej organizácie OpenNyAI. Do softvéru na strojový preklad vložili zbierku miliónov paralelných viet nahovorených v rôznych indických jazykoch a pridali tisíce hodín dialógov na rozpoznávanie reči. Chatbot s názvom Jugalbandi tak ponúka preklad textu do viacerých jazykov za chodu.

Napríklad farmár z vidieka môže položiť otázku v jazyku haryanvi, ktorým sa hovorí na okraji Naí Dillí, a nástroj ju preloží do angličtiny, vyhľadá v databáze vhodnú odpoveď a potom ju preloží späť do jazyka haryanvi a nahovorí ju farmárovi ľudským hlasom prostredníctvom aplikácie WhatsApp.

SkryťVypnúť reklamu

Jugalbandi bol vycvičený tak, aby odfiltroval informácie umožňujúce osobnú identifikáciu, alebo podrobnosti, ako sú telefónne čísla a poloha. Napriek tomu Karn uznáva, že rozsiahle sociálne problémy Indie sú priveľké na to, aby ich vyriešila samotná umelá inteligencia.

Inštinkt prežitia

Pre ženy, ktoré sú zvyknuté na problémy spojené s byrokraciou a korupciou, je to však iba začiatok. „Robot nemôže našu žiadosť vyhodiť do koša, ako to robí štátny úradník, keď nie je spokojný s výškou úplatku,“ povedala Yashoda, upratovačka v domácnosti, ktorá si nástroj vyskúšala na testoch AI pre pomocníčky v domácnosti.

Nie všetci nekvalifikovaní ľudia však majú rovnaké možnosti, čo dokazuje aj prípad skupiny zberačiek odpadkov vo štvrti Hebbal na druhom konci Bangalúru.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto ženy trávia celé dni čistením ulíc a zbieraním plastového odpadu, kovových zvyškov a papiera. Na živobytie si zarábajú tak, že nazbierané odpadky predávajú miestnemu spracovateľovi odpadu. Väčšina z nich nevlastní smartfóny, čo znamená, že umelá inteligencia síce môže preklenúť niektoré priepasti, ako napríklad neznalosť jazyka a technickú gramotnosť, ale môže tiež prehĺbiť rozdiely tak, že úplne vylúči ľudí, ktorí nemajú prístup k technológiám.

Vo Vijayalakšmi však chatbot prebudil inštinkt prežitia. „Roboti odmietajúci úplatky sú v poriadku, ale nepostavte žiadneho, ktorý dokáže vykonávať domáce práce,“ povedala. „Nechcem prísť o prácu kvôli robotovi.“

Autor: Saritha Rai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 29 376
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 083
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 723
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 577
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 767
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 662
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za morom, teplom a slnkom cestujú Slováci radi napríklad aj na Maldivy.

Vláda sa na tom dohodla takmer pred rokom.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Výmenou za dobrovoľný odchod im ponúkne peniaze.


TASR
Rakúski policajti stoja na hlavnej železničnej stanici v Salzburgu.

Chcú odradiť prevádzačov nelegálnych migrantov.


TASR 1
Srbskí študenti dorazili do francúzskeho Štrasburgu.

Prešli viac ako 1 300 kilometrov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu