MOSKVA, BRATISLAVA. Nepriniesli nič, čo by miestnym pomohlo, len utrpenie, napriek tomu vyhovujú autoritatívnym vládam, ktoré držia pri moci.
Týmito slovami opísal pôsobenie ruských žoldnierov zo skupiny Wagner na kontinente John F. Clark, profesor medzinárodných vzťahov na Floridskej univerzite, ktorý sa desaťročia venuje súbojom o vplyv v Afrike.
„Ich činnosť slúžila na posilnenie diktátorov a podkopávanie demokracií, na naťahovanie občianskych vojen, na vraždenie nevinných civilistov, na drancovanie prírodných zdrojov v prospech Ruska,“ uviedol.
V článku sa dočítate:
- Kedy wagnerovci vstúpili na africký kontinent.
- Akú úlohu v činnosti wagnerovcov zohrávajú Spojené arabské emiráty.
- Prečo ťaženie na Moskvu pozorne sledovali v Mali.
- Odkedy pôsobia v Afrike ozbrojenci a načo slúžia.
- Aké obmedzenia majú čínske bezpečnostné firmy a čomu sa v Afrike venujú.
Víkendová vzbura majiteľa skupiny Wagner Jevgenijia Prigožina preto vyvoláva diskusiu aj o tom, či jej potlačenie neprinesie koniec pôsobenia žoldnierov v Afrike, kde držia pri živote autoritatívne režimy v Mali, v Stredoafrickej republike, vojny zas vedú v Sudáne alebo v Líbyi.
Africké štáty podľa neho v budúcnosti oľutujú, že na svoje územie vpustili wagnerovcov a tiež, že sa proti nim nepostavili, keď ešte mali tú možnosť. Z agentúry, ktorá pôvodne poskytovala najmä bezpečnostné služby, sa totiž stal mocenský a ekonomický hráč s vlastným PR aparátom či s väzbami na vplyvných politikov.
Stiahne Rusko žoldnierov?
Skupina Wagner na africkú pôdu intenzívne vstúpila v roku 2017, keď Prigožin poslal bojovníkov zocelených v sýrskej občianskej vojne do Líbye, aby podporili povstanie generála Chalífu Haftara.
Tomu sa síce nepodarilo dobyť Tripolis s medzinárodne uznanou vládou, no dodnes ovláda územia na východe a juhu krajiny.