ATÉNY. Konzervatívna strana Nová demokracia (ND) expremiéra Kyriakosa Mitsotakisa drvivo vyhrala nedeľňajšie parlamentné voľby v Grécku a zabezpečila si väčšinu v parlamente. Ukazujú to takmer kompletné výsledky.
Po sčítaní údajov z 90 percent volebných okrskov sa zisk ND držal tesne nad 40 percentami, čo by vzhľadom k ziskom ostatných strán stačilo na 158 kresiel v 300-člennom legislatívnom zbore.
Mitsotakis v povolebnom prejave sľúbil ekonomický rast a reformy, napríklad v zdravotníctve, napísala agentúra Reuters.
V máji na väčšinu tesne nedosiahol
Niekdajší bankár a člen vplyvnej politickej rodiny mieri vo veku 55 rokov k druhému funkčnému obdobiu. Grécko viedol od roku 2019 do tohtoročného mája, kedy sa v krajine konali prvé tohtoročné parlamentné voľby. Po tých sa nepodarilo zostaviť vládu, keď ND tesne na väčšinu nedosiahla, teraz jej však pomáha uplatnenie nového volebného zákona, ktorý posilňuje pozíciu víťaza volieb.
Konzervatívna strana víťazí s náskokom viac ako 20 percentuálnych bodov pred krajne ľavicovou stranou SYRIZA. Tá podľa takmer kompletných výsledkov získala necelých 18 percent hlasov, čo by bolo o viac ako dva percentuálne body menej ako v máji. Jej líder Alexis Tsipras v roku 2015 po volebnom víťazstve stál na čele vlády, pred štyrmi rokmi už ale SYRIZA skončila druhá s 31,5 percentami hlasov.
Mitsotakis by naopak výsledkom okolo 40 percent hlasov prakticky zopakoval svoje zisky z májových volieb aj z hlasovania v roku 2019.
Mitsotakis sľubuje ekonomický rast a reformy
Vo víťaznom prejave v nedeľu večer Mitsotakis uviedol, že bude premiérom všetkých Grékov. Sľúbil ekonomický rast, ktorý by priniesol zvyšovanie miezd, ako aj reformu zdravotníctva. Pred jasajúcim davom uviedol, že mu výsledok volieb dáva silný mandát na zavádzanie potrebných reforiem, hoci predbežné údaje svedčili o volebnej účasti len tesne nad 50 percentami.
Mitsotakis počas predchádzajúcich štyroch rokov pri moci previedol svoju krajinu pandémiou covidu-19 a pripísal si isté ekonomické úspechy, ktoré prispeli k obratu gréckeho hospodárstva po dlhovej kríze z konca prvej dekády tohto storočia. Zároveň ale čelí kritike kvôli škandálu s odpočúvaním politikov, novinárov a vysokých štátnych úradníkov a v súvislosti s tvrdou imigračnou politikou.
Jeho vládou otriasla aj februárová železničná nehoda na severe Grécka, pri ktorej zahynulo 57 ľudí.
Parlamentné voľby v Grécku
Nové voľby sa konali necelé dva týždne po tom, čo sa v mori pri juhozápadnej časti Grécka potopila loď so stovkami migrantov, z ktorých sa väčšina pravdepodobne utopila. Incident uvrhol nové podozrenie na grécku pobrežnú stráž a jej prístup k ľuďom priplávajúcim po mori do Európy, voľby však neovplyvnil, usudzuje agentúra AP. Voliči sa podľa nej rozhodovali predovšetkým na základe domácich ekonomických úvah.
V kampani Mitsotakis sľuboval transformovať grécke zdravotníctvo a súdnictvo, ktoré patrí k najpomalším v Európe, napísal denník Financial Times.
"Nebude to jednoduché," komentoval politológ Dimitris Papadimitriu pôsobiaci na Manchesterskej univerzite s odkazom na silné lobistické skupiny a "ultraodolnú byrokraciu". Výsledok volieb však podľa neho dáva ND príležitosť "dominovať v dohľadnej budúcnosti politickej krajine".
Tsipras naopak bojuje o politické prežitie, píše AP. V prejave po sčítaní väčšiny hlasov povedal, že SYRIZA utrpela porážku, odchod z čela strany ale neoznámil a hovoril o potrebe silnej opozície. "Túto úlohu môže plniť jedine SYRIZA," vyhlásil.
Do parlamentu v nedeľu Gréci poslali celkom osem politických strán. Za ND a SYRIZA skončila sociálnodemokratická strana PASOK s približne 12 percentami, nasledujú grécki komunisti. Piatym najsilnejším zoskupením bude zrejme s 13 mandátmi nová strana Sparťania, ktorú médiá označujú za nástupcu neonacistického zoskupenia Zlatý úsvit.