BOSTON. Trosky, ktoré našli na dne Atlantického oceánu pri vraku Titanicu, sú z nezvestnej miniponorky Titan. Potvrdila to americká pobrežná stráž.
Spoločnosť OceanGate, ktorá miniponorku Titan prevádzkovala, vo vyhlásení uviedla, že všetkých piatich pasažierov pokladá za mŕtvych. Zároveň vyjadrila smútok nad stratenými životmi.
Plavidlo podľa americkej pobrežnej stráže implodovalo. Implózia predstavuje prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra, ide o opak explózie.

Našli päť väčších trosiek Titanu
Nehodu podľa kontraadmirála Johna Maugera z americkej pobrežnej stráže nemohol nikto prežiť. Rodinám ľudí na palube ponorky v mene stráže vyslovil úprimnú sústrasť.
Zároveň nevedel potvrdiť, či telá pasažierov budú schopní vytiahnuť na hladinu. "Je to neuveriteľne neúprosné prostredie," dodal.
"Domnievame sa teraz, že sme o nášho výkonného riaditeľa Stocktona Rusha, Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulaimana Dawooda, Hamisha Hardinga a Paula-Henriho Nargeoleta žiaľ prišli," uviedol vo vyhlásení prevádzkovateľ plavidla, spoločnosť OceanGate Expeditions.
Kto bol na palube
- šéf a spoluzakladateľ spoločnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush,
- francúzsky potápač Paul-Henri Nargeolet,
- britský miliardár Hamish Harding,
- pakistansko-britský biznismen Shahzada Dawood
- a jeho syn Sulaiman Dawood.
"Títo muži boli skutoční objavitelia, ktorých spájal osobitý dobrodružný duch a hlboká vášeň pre skúmanie a ochranu svetových oceánov," dodala spoločnosť.
Americká pobrežná stráž predtým informovala, že podmorské plavidlo lokalizovalo pri pátraní po nezvestnej ponorke v blízkosti Titanicu pole trosiek a neskôr počas tlačovej konferencie potvrdili, že nájdené trosky sú konzistentné s "katastrofickou implóziou".
Odborník z pátracieho tímu priblížil, že našli päť väčších trosiek miniponorky vrátane prednej časti plavidla.
Asi pol kilometra od Titanicu
Trosky miniponorky našiel diaľkovo ovládaný robot asi 490 metrov od prednej časti vraku Titanicu, tvrdí americká pobrežná stráž. V tejto oblasti na morskom dne nie sú trosky z tohto zaoceánskeho parníka, ktorý stroskotal počas svojej prvej plavby v roku 1912.
Podľa americkej pobrežnej stráže je zatiaľ priskoro na určenie, kedy k implózii došlo. Sonarové bóje vo vodách Atlantiku však za uplynulých 72 hodín nezaznamenali "žiadnu katastrofickú udalosť", povedal Mauger.
Podľa jeho slov sa nezdá, že by predtým zaznamenané zvuky podobné búchaniu súviseli s miniponorkou, keďže boli zaznamenané na iných miestach dna oceánu.
Varovania týkajúce sa bezpečnosti
Ponorka Titan s päťčlennou posádkou sa v severnom Atlantickom oceáne vypravila v nedeľu večer k vraku britského parníka Titanic. Kontakt so sprievodnou loďou stratila krátko po ponorení.
Pátranie po nezvestných v odľahlej časti severného Atlantiku vo štvrtok prekročilo kritickú hranicu 96 hodín, keď im mohol dôjsť kyslík. Ten mali mať podľa odhadov na štyri dni.
Novoobjavené obvinenia naznačujú, že počas vývoja plavidla sa objavili varovania týkajúce sa jeho bezpečnosti.

Ponory k vraku Titanicu
Menšie ponorky príležitostne brávajú platiacich turistov a odborníkov k vraku svetoznámej lode, ktorá sa nachádza zhruba 3 800 metrov pod hladinou mora približne 600 kilometrov od pobrežia kanadského Newfoundlandu. Spoločnosť si za expedíciu k Titanicu pýta 250-tisíc dolárov na osobu.
Ponorka je päťmiestna a podľa spoločnosti zvyčajne jazdí s pilotom, obsahovým expertom a troma platiacimi hosťami. Úplný ponor k vraku, vrátane zostupu a výstupu, údajne trvá celkovo osem hodín.