Belfast 27. júla (TASR) - Oznámenie Írskej republikánskej armády (IRA) o oficiálnom ukončení ozbrojených aktivít je najnovším medzníkom na ceste k mieru a stabilite v Severnom Írsku, kde žije asi milión protestantov a 500.000 katolíkov.
Prinášane chronológiu dôležitých udalostí v histórii regiónu:
1921 - Írsko bolo rozdelené v občianskej vojne. Severné Írsko s britskou protestantskou väčšinou ostalo súčasťou Spojeného kráľovstva, prevažne katolícky zvyšok ostrova získal nezávislosť.
1955-62 - Sporadické útoky katolíckej IRA proti Britom.
1969 - Británia poslala do Severného Írska armádu pre potlačenie najvážnejších katolícko-protestantských zrážok za 50 rokov.
1972 - Počas "krvavej nedele" v Londonderry zabili britské jednotky 13 katolíckych protestujúcich. Británia prevzala priamu vládu v regióne.
1993 - Umiernený katolícky vodca John Hume začal tajné rozhovory s Gerrym Adamsom, lídrom strany Sinn Féin spájanej so skupinou IRA, v snahe dosiahnuť prímerie.
----------
1994 - IRA a hlavné ilegálne protestantské skupiny vyhlásili prímerie. Konalo sa prvé verejné stretnutie britských činiteľov so Sinn Féin za vyše 70 rokov.
1995 - Britská a írska vláda poverili bývalého amerického senátora Georgea Mitchella riešením otázky uviaznutia odzbrojenia IRA.
1996 - IRA ukončila prímerie bombovým útokom v Londýne. Začali sa rozhovory o budúcnosti Severného Írska bez Sinn Féin.
1997 - IRA znova deklarovala prímerie, čo umožnilo Sinn Féin vstúpiť do rozhovorov. Odišli z nich protestantskí stúpenci tvrdej línie pod vedením Iana Paisleyho.
1998 - Podpis tzv. veľkopiatkovej mierovej dohody, navrhujúcej spoločnú katolícko-protestantskú vládu, odzbrojenie nelegálnych skupín, podmienečné prepustenie militantov, obmedzenie počtu britských vojakov a reformu polície. Protestantský líder David Trimble a Hume dostali Nobelovu cenu mieru.
1999 - Vytvorením protestantsko-katolíckej provinčnej vlády pod vedením Trimbla sa skončila 27-ročná priama vláda Londýna.
2000 - Británia dočasne zrušila autonómiu regiónu, keď IRA odmietla začať s odzbrojením. Trimble neskôr obnovil svoj kabinet po oznámení IRA, že časť zbraní vyradí z používania.
2001 - Po viacerých neúspechoch spoločnej vlády začala IRA s odzbrojením.
2002 - Spoločná vláda stroskotala po obvineniach predstaviteľa Sinn Féin zo špionáže, získavania informácií o potenciálnych cieľoch IRA.
2003 - V regionálnych parlamentných voľbách si polepšili radikáli na oboch stranách.
2004 - Mierové rozhovory stroskotali na otázke odzbrojenia IRA, ktorá vyhlásila, že sa nikdy nenechá "ponížiť" fotografovaním posledných krokov v procese.
2005 - Vlády Británia, Írska a USA žiadajú, aby sa IRA odzbrojila a rozpustila. IRA reagovala vyhlásením o ukončení ozbrojených aktivít, podľa ktorého bude svoje ciele presadzovať politickými prostriedkami a pokračovať v odzbrojovaní.