ATÉNY, BRATISLAVA. „Cestovali sme tri dni, keď sa motor lode pokazil. Niekto ho opravil, no potom sa už kazil stále. Večer pašeráci motory člnu vypli, aby okoloidúce lode nepočuli hluk,“ opísal pre grécky portál Kathimerini 24-ročný Rana z Pakistanu.
Rana potopenie preplnenej rybárskej lode s utečencami minulú stredu nadránom pri gréckom pobreží prežil. Pri tragédii však prišiel o manželku a deti.
Úrady doteraz potvrdili 78 obetí a 104 zachránených. Podľa utečencov, ktorí prežili, sa však na palube mohlo nachádzať až 750 ľudí. Hrozí však, že stovky tiel sa už nepodarí nájsť, keďže čln sa potopil v mieste, kde je Stredozemné more najhlbšie.
Informáciu o pokazenom motore krátko po nešťastí uviedla aj grécka pobrežná stráž. Zároveň povedala, že loď sa prevrátila vinou náhleho pohybu stoviek ľudí na palube.

Najmenej dvaja utečenci, ktorí prežili, však hovoria, že loď sa nebezpečne rozkývala po tom, ako na ňu pobrežná hliadka priviazala lano. Grécke úrady to odmietajú, rovnako ako tvrdenia, že so záchrannou akciou mali začať skôr. Hovoria, že prevádzači, ktorí loď viedli, ich pomoc odmietli.
Rovnako tvrdia, že posádke nehrozilo bezprostredné nebezpečenstvo a čln sa plavil smerom k svojej cieľovej destinácii – k Taliansku. Vyšetrovanie stanice BBC však ukazuje, že rybársky čln sa niekoľko hodín pred potopením nehýbal z miesta.
V článku sa dočítate aj:
- prečo grécka pobrežná stráž tvrdí, že nezakročila skôr,
- prečo sa do centra pozornosti dostalo lano,
- akú rolu pri tragédii zohrala luxusná jachta.
Spor o lano
Grécka pobrežná hliadka pôvodne tvrdila, že sa k rybárskemu člnu nepriblížila, len ho pozorovala zobďaleč pre prípad, že by potreboval pomoc.
Portál Kathimerini napísal, že členovia pobrežnej stráže priviazali k lodi lano, aby mohli skontrolovať podmienky na palube. Posádka člnu ho však odviazala, aby mohla pokračovať v ceste. K incidentu údajne prišlo okolo jedenástej večer minulú stredu, teda zhruba tri hodiny pred tým, ako sa čln potopil.